Jak si doma vypěstovat baobab?

baobab

Baobab: i když nás to většinou nenapadne, touto exotickou dřevinou můžete obohatit třeba i váš interiér. Pěstovat na zahradě tento exotický strom se vám příliš nevyplatí, tuhé zimy mu totiž vůbec nesvědčí. Strom si ale můžete vypěstovat i ve větší nádobě na kytky. Baobab africký, jak již název naznačuje, pochází z Afriky. V těchto oblastech dorůstá do značné výšky až kolem 30 metrů. Vy se však této gigantické výšky bát nemusíte.

Jak zasadit a získat plod baobabu?

Baobab, někdy také nazývaný strom života, se dožívá neuvěřitelných 1000 až 2000 tisíce let. Poradí si hravě se suchem i s poraněním kůry, které mu v divoké přírodě ničí především stáda slonů. A tyto odolné stromy si můžete vypěstovat i vy doma.

Plod baobabu lze získat poměrně snadno. Prodej plodů ve specializovaných obchodech není dnes již žádnou novinkou a osivo lze získat právě z plodu tohoto exotického, gigantického stromu. Pro výsadbu můžete vybrat vždy jen ty nejlepší semena, ani tak vám ale ne vždy všechny vyklíčí. Nějaká však určitě ano.

Semena, která z plodu vyjmete, nikde příliš dlouho neskladujte, vložte je rovnou do teplé vody, aby co nejdříve naklíčily. Semeno před naklíčením můžete pro zrychlení procesu narušit na jeho povrchu. Takto narušená a namočená semena nechte louhovat ve vodní lázni po dobu dvou dní. Poté je nechte ve vlhku a při teplotě okolo 25 stupňů Celsia.

baobab

Foto: Pixabay

Substrát by měl být vždy dostatečně vzdušný

Propustnost půdy bude pro tento exotický strom vždy rozhodující. Smíchejte proto perlit, rašelinu a písek do jednoho. Na dno proti přemokření půdy položte vždy trochu štěrku. Semena, která vyklíčí zhruba po třiceti dnech, sázejte do propustné půdy alespoň jeden centimetr do země. Půda musí být vždy teplá. Semena do země utužte a zalijte je ihned trochou vody.

Čerstvě zasazená, naklíčená semena vystavte co nejvíce na světlo. Mladé rostlinky rostou poměrně rychle a ke svému růstu potřebují především světlo. Hnojit je postačí jednou za čtrnáct dní ředěným hnojivem pro pokojovky. Baobaby rostou zprvu poměrně rychle, dají se však poměrně dobře tvarovat řezem, při pěstování v květináči vám tudíž nikdy nepřerostou.

Pokud se přece jen náhodou zadaří vypěstovat i plody baobabu, můžete se těšit na plody plné vitamínů a životu prospěšných látek. Dužinu z plodů můžete využít i do jogurtu, nebo jako přísadu dobrého smoothie. Plody biobabu mají mimo jiné i léčivé účinky. Pokud vnitřek plodu baobabu nasušíte a rozemelete na jemný prášek, může vám posloužit jako dobrý lék proti horečce.

Zdroje informací: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-297402-nebojte-se-pestovat-exoticky-baobab-ovsem-30metrovy-strom-necekejte

https://www.nasezahrada.com/majestatny-strom-baobab-pestovat-jej-muzete-i-u-nas/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.