Protipožární dveře: V mnoha situacích dokáží zachránit život

Protipožární dveře

Požární dveře jsou základním bezpečnostním prvkem v každé domácnosti. Tyto vstupy jsou vytyčeny tak, aby se zabránilo šíření požáru a kouře, umožnily nájemníkům bezpečně utéct a poskytly více času pro zásah hasičů, aniž by se oheň rychle šířil v meziprostorech. Stejně jako jednotlivci, i požáry využívají vstupy, aby se dostaly do různých částí budovy. Navzdory tomu, že oheň je schopen prohořívat zdmi, obvykle se vydá cestou nejmenšího odporu, což je nejčastěji vchod a okna.

V případě, že samotný vchod není zabezpečený, může přispět ke kvalitě a šíření požáru. Požární vchody, vchody s uvedenou třídou požární odolnosti, mohou pomoci zadržet požár v jedné místnosti nebo části budovy a zmírnit jeho šíření, což dá hasičům více času na zásah a nájemníkům na útěk. Lidé mají dojem, že požární dveře jsou objemné. Jenomže nejmodernější požární dveře – i karuselové dveřekaruselové dveře – se dodávají v různých stylech, které jsou příjemné na pohled!

Kde by měly být dány protipožární dveře?

O umístění požárních vstupů v budově rozhoduje požární bezpečnostní plán budovy. Důvodem tohoto plánu je upravit budovu tak, aby se předešlo ztrátám na životech a škodám na majetku v případě požáru. V případě, že je to životně důležité, je třeba podstatně snížit pravděpodobnost těchto nebezpečí. K tomuto účelu je připravena projektová dokumentace stavby.

Většina budov je izolována do menších prostorů, tzv. požárních úseků. To je základní pravidlo všech budov. Požárním úsekem je například průchod půdní vestavby, rozdělený byt nebo garáž.

Protipožární dveře 3
Foto: Pixabay

Jak si poradit se samotným výběrem protipožárních dveří?

Materiály používané k vytvoření těchto druhů vchodů jsou zpravidla speciální těžké materiály, jako je kov a malta. Aby byla zaručena jejich kvalita a pevnost, procházejí požární dveře důkladným testováním. Aby byl vchod považován za ohnivzdorný, nesmí během určité doby vzplát. Každý prodejce těchto dveří vám musí doložit platný certifikát prokazující požární odolnost sekčního vchodu.

Budete si to moci ověřit i konkrétně na dveřích na štítku výrobce. Nejdůležitějším údajem je stupeň požární odolnosti, který udává, jak dlouho vchod vydrží odolávat plamenům nebo vysokým teplotám – během této doby působí jako požární překážka. Některé dveře odolávají 30, 45, 60, 90, 120 nebo 180 minut. Protipožární dveře ze dřeva mají obvykle odolnost pouhých 30 až 45 minut. Čím vyšší číslo, tím vyšší požární odolnost, a tedy i vyšší bezpečnost!

Protipožární dveře 2
Foto: Pixabay

Co je pro všechny protipožární dveře stejné, je povinné využití protipožárního pěnového pásku, který se uchytí za okraj dveří a v případě požáru vlivem rozšířené teploty nabobtná a utěsní požární uzávěr. Někteří výrobci mají pěnovou pásku dobře viditelnou, jiní ji mají zakrytou.

Neopomíjejte údržbu protipožárních dveří

Vzhledem k jejich významu pro ochranu životů je základem, aby požární dveře procházely běžnými revizemi. Opakování závisí na mnoha vlivech, mezi něž patří stáří a stav dveří a to, jak pravidelně je používán. Požární dveře zajišťující schodiště v obytném domě budou, využívány mnohem častěji, než vstup umístěný bokem jako například kotelna. Požární dveře by měly být namontovány instalatérem, protože jedině pak vám bude vyplacena pojistka.

Zdroje info: bestlifeonline.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay