Láskyplné pokojové rostliny: Vhodné nejen pro zamilované

brambořík

Bez rostlin si lze těžko představit bydlení. Pokojové květiny zkrášlí a zútulní každý interiér. Co si tak pořídit jedinečnou květinu se srdčitými listy nebo květy? Potěšte sebe srdcem, které vám nikdo nezlomí, a naopak bude přinášet radost dlouhá léta.

Dekorativní krasavec brambořík

Rostlina je typická svými drobnými květy, které mohou mnohým připomínat motýlí křídla. Dekorativní jsou i stříbřitě zdobené listy. Rostlina potřebuje světlé stanoviště. Úplně nejlepší pro ni je, když ji umístíte do meziokenního prostoru. Brambořík vyžaduje pravidelnou a dostatečnou zálivku, ideálně do spodní misky, kdy přebytečnou vodu pak slijete. Nikdy nezalévejte listy a hlízu. Rovněž pozor na přeschnutí substrátu. To se projeví žloutnutím listů a opadáváním květů.

Anturie uhrane květy

Toulitka neboli také anturie upoutá nepřehlédnutelnými květy, které vydrží na rostlině i několik týdnů. Stejně tak zaujme originálním tvarem listů připomínajícím protáhlé srdce. Samotný barevný „lupen“ je však právě ve skutečnosti přeměněný list vyznačující se typickým zbarvením v podobě červené, ale jsou i odrůdy mající bílé, zelenkavé, růžové i bordó zbarvení. Jelikož rostlina pochází z oblasti tropických pralesů, potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost. Ideální je světlé stanoviště bez přímého slunce. Toulitka je choulostivá na chladných vzduch i příliš studenou zálivku. Od jara do léta je třeba hnojit každé dva týdny poloviční dávkou hnojiva s vyšším podílem draslíku. Každé dva až tři roky je dobré rostlinu přesadit.

anturie

Foto: Pixabay

Svícník je ideální do každé domácnosti

Atraktivní pokojová rostlina. Má tenké nitkovité výhonky, na kterých rostou drobné listy ve tvaru srdíček. I to je důvod, proč se rostlině v anglicky mluvících zemí přezdívá „String of Hearts“ neboli šňůra srdíček. Lístky kromě tvaru upoutají i svojí kresbou a vybarvením, tj. na vrchní straně listu je výrazné stříbrno-zelené mramorování, zatímco zespodu jsou lístky zbarvené do růžova. Rostlina může kvést celoročně, avšak zpravidla kvete na konci léta.

Svícník má rád světlé místo, dokonce nevadí ani přímé slunce, ale zvládne i polostín. Jen mějte na paměti, že nedostatek světla způsobí blednutí barvy i typické mramorování na listech. Rostlina není náročná na zálivku. Postačí zalévat po mírném proschnutí substrátu. Naopak nedostatečné zalévání se projeví padáním lístků. Ale více rostlině může ublížit přelití, které může způsobit zahnívání kořenů, žloutnutí listů a ve finále i odumření rostliny.

Zdroj: bydlenimagazin.cz, iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay