Kávová sedlina coby hnojivo i ochrana pokojových rostlin

kávová sedlina

Patříte mezi milovníky kávy? Nedokážete si představit ráno bez pořádně silné černé kávy? Pak zbystřete. Pokud jste doposud kávovou sedlinu vylévali, nedělejte to a využijte ji na rostliny. Jak ji efektivně použít a co dokáže? Prozradíme vám. Budete překvapeni.

Tak jako káva do jisté míry je prospěšná našemu tělu, dokáže být ještě více ku prospěchu rostlinám. Jen je třeba vědět, jak správně s kávovým lógrem naložit, aby rostlinám udělal dobře. Jelikož ne každý má zahradu nebo balkon, zaměříme se v článku na využití kávové sedliny v rámci pokojových rostlin.

Kávový lógr jako efektivní hnojivo

Poslouží jako účinné hnojivo pokojových rostlin. Stačí jen rovnoměrně rozprostřít po celém povrchu rostlin v květináči. Působí jako regulátor vlhkosti a současně svým aroma odpuzuje některé škůdce, jako jsou mravenci, mšice apod. U pokojových rostlin je ovšem jedna malá nevýhoda, že vrstva kávové sedliny časem tvrdne a může se na ní objevit i plíseň. Ta není sice na závadu, ale rozhodně kazí estetický dojem. Tomu lze předejít pravidelným jemným kypřením sedliny tak, aby skrze ni mohl neustále cirkulovat vzduch.

káva

Foto: Pixabay

Další možností je výroba vlastního kávového hnojiva. Pak předejdete případnému estetickému problému uvedenému výše. Stačí zalít hrnek kávové sedliny 2 litry studené vody a nechat 24 hodin macerovat. Hned poté můžete používat. Doporučuje se hnojení 1x týdně. Zde je třeba rovněž zmínit, že ne každé rostlině je tato varianta hnojení vhodná. Kávové hnojivo nebo hnojení lógrem je vhodné pro všechny kyselomilné rostliny. Pokud chcete hnojit své pokojovky více, je vhodnější použít spíše čerstvou, nepoužitou mletou kávu. Kávová zrna se stávají kyselejší poté, co je zalijete horkou vodou.

Ochrana rostlin před domácími zvířaty

Pokud si zoufáte, že váš domácí čtyřnohý predátor nebo opeřenec si libuje v ničení interiérových rostlin, spolehněte se v tomto směru na kávovou sedlinu. Tu smíchejte se slupkami od citronu nebo pomeranče a pravidelně přidávejte do květináčů či do okolí rostlin. Přírodní ochrana, která brání zvířatům v ničení rostlin.

Zdroj: fairmade.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay