Kostival: Přírodní léčitel a ochránce pohybu

kostival

Vydali jste se na sběr kostivalu a znáte jen výrobu masti? Víte, že však nabízí mnohem pestřejší zpracování? S čím vším pomůže? Co si z něj můžete vyrobit? Poradíme i nevšední využití. Však se jedná o bylinku, která léčila už ve středověku.

Kostival lékařský je pro řadu známou bylinou. Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající až do 1 metru s typicky růžově-fialovými květy, které jsou lákadlem pro včely. Celá rostlina je dužnatá, drsně chlupatá. Roste zejména u rybníků, pomáčených loukách a březích potoka. Co vše lze z kostivalu použít a jak? Pokud jste doposud znali jen kostivalovou mast, tak vám prozradíme další přínosné využití byliny.

Doba sběru a využití

Kořen kostivalu se sbírá na jaře a na podzim v období září-říjen. Přednostně se užívá čerstvý. Můžete si ho uskladnit v písku, a to obdobně jako mrkev nebo křen. Sbírá se nejen kořen, ale i list a nať. Nejvíce se však používá kořen. Po sběru kořen umyjte, rozpulte a sušte na slunci nebo při umělé teplotě, která nesmí být vyšší jak 45 °C.

Kostival patří vůbec k nejstarším léčivým bylinám pyšnící se širokým spektrem využití. Ve středověku se jednalo o bylinu určenou k hojení zlomenin. Odtud pak pramení český název – kostival. Je známo, že rostlina velmi příznivě působí na zdraví kloubů, šlach a tkání. Kostivalové mazání je vhodné nejen pro seniory, ale také sportovce. Pokud hledáte vhodnou pomoc pro vaše klouby, kostival pomůže. A nejen s pohybovým aparátem. Můžete si vyrobit i tinkturu na popáleniny a rány, jakožto masážní olej. Jaké se tedy nabízí efektivní použití kostivalu lékařského?

Tinktura z kostivalu

Omyté a osušené kořeny nakrájejte nadrobno a poté vložte do předem připravené skleněné lahve. Až jimi vyskládáte lahev pod okraj, zalijte alespoň 40 % alkoholem. Nádobu uzavřete a za pravidelného protřepání nechte odpočívat. Po zhruba měsíci je tinktura vhodná k použití. Používá se na popáleniny.

tinktura

Foto: Pixabay

Masážní olej

½ litru olivového oleje zahřejte, jakmile začne bublat, tak do něj dejte 1 lžíci nastrouhaného kořene kostivalu. Vše nechte 3 minuty provařit. Poté odstavte a nechte 6 hodin odpočívat. Po uplynutí času směs přeceďte, přimíchejte 1 lžičku lihu a vše pořádně přešlehejte ručním šlehačem. Olej skladujte v lednici. Takto vydrží až 2 měsíce. Slouží na bolavé klouby, k masáži unavených svalů, ale také na křečové žíly, kožní problémy i hemeroidy.

Koupel při léčbě revmatismu a dny

Hrst nastrouhaného kořene kostivalu přelijte 3 litry vroucí vody a nechte 3 hodiny louhovat. Poté přeceďte, nalijte do vany. Koupel by měla trvat 15 minut. Poté se neoplachujte. Celková koupel je účinným podpůrným prostředkem při léčbě dny a revmatismu.

Zdroj: herbalista.cz, centrummediciny.cz

Náhledové foto: Pixabay