Jak správně větrat

02_oknno

I tak zdánlivě primitivní a nezajímavá věc jako větrání může být ve skutečnosti zdrojem chyb, které se následně mohou projevit zbytečně velkými náklady, snížením komfortu pro osoby pobývající v bytě i vznikem nezdravých a nevzhledných plísní. Jak tedy správně větrat, aby nic z toho ve skutečnosti nenastalo? Ve skutečnosti záleží na řadě faktorů a parametrů.

Proč větráme?

Již na základní škole se učíme o tom, že lidé vdechují kyslík a vydechují oxid uhličitý, zatímco rostliny to mají přesně naopak. V nevětraném prostoru se proto hromadí oxid uhličitý, zvyšuje se jeho koncentrace a pokud to trvá delší dobu, každý, kdo se v místnosti s tzv. „vydýchaným“ vzduchem nachází delší dobu, začne pociťovat větší únavu, bolesti hlavy, případně začne kašlat apod. Větrání by tedy mělo zajistit výměnu vzduchu  vysokou koncentrací oxidu uhličitého za vzduch čerstvý,

Oxid uhličitý ale není jedinou látkou, kterou vydechujeme. Tou další je voda. Za den dospělý člověk totiž vydýchá až tři litry vody. Ta může spolu s vodou, která se odpaří při sušení prádla, vaření, mytí a všech dalších činnostech, kde je voda potřeba, nadměrně zvýšit vlhkost v místnosti a následek na sebe nenechá dlouho čekat – plíseň, nejčastěji v okolí oken. Moderní plastová okna dokáží těsnit tak dobře, že nárůst vlhkosti a vznik plísní jsou velmi rychlé.

01_okno

Foto: Pixabay

Jak větrat?

Zapomeňme nyní na chvíli na léto a teplé období jara či podzimu, kdy může být okno otevřeno prakticky nonstop a soustřeďme se na chvíli na nejproblematičtější zimní období. Abychom minimalizovali tepelné ztráty a přitom učinili výměnu vzduchu co nejfektivnější, měli bychom větrat často, ale krátce a intenzivně. V zimě pokud možno vůbec nepoužívejte polohu okna známou jako „ventilačka“.

Pokud je okno v této poloze, jeho spodní část je uzavřena a ta horní otevřena. Vzhledem k tomu, že studený vzduch klesá dolů a ten teplý jde nahoru, nedochází v tmto případě k tak efektivní a intenzivní výměně, jaká by byla potřeba. Výsledkem je přetrvávání vlhkého vzduchu s vysokou koncentrací oxidu uhličirého v místnoti, což vede ke vzniku plísní. Kromě toho bude docházet k tepelným ztrátám a zbytečnému utrácení peněz.

Větrat by se proto mělo otevřením celého okna, rychle a intenzivně.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.