Jak si vyrobit domácí a šetrné vlhčené ubrousky

ubrousky

Vlhčených ubrousků není nikdy dost. Znáte to, upatlané ruce od těsta, prach na vaší lednici, nebo chlupy na oblečení z vašich domácích mazlíčků. I na takové věci se dají vlhčené ubrousky použít, dokážete s nimi pracovat skoro denně. Hodit se pak budou hlavně tam, kde máte malé děti. Jsou praktické a snadno využitelné. Využít je můžete stejně tak v kanceláři jako doma v kuchyni. Hodí se zkrátka úplně všem. Jak si ale vyrobit svoje vlastní ubrousky, když se vám nelíbí chemie, která je v těch kupovaných?

Výroba domácích ubrousků je ekologická

Vlhčené ubrousky se prodávají zpravidla v plastových pouzdrech. Vám na výrobu ubrousků postačí bohatě třeba obyčejná sklenice s víkem. Měla by být ovšem zhruba tak velká, aby se do ní vešly kuchyňské utěrky, resp. na polovinu přestřižená kuchyňská rolka. Vlhčené ubrousky můžete vytahovat skrze zkřížené X, které postačí na vrchu víka nastřihnout.

Kuchyňská rolka musí být vyrobena z kvalitního materiálu. Na ubrousky, které jsou snadno recyklovatelné raději úplně zapomeňte. Nesmějí se po navlhčení trhat. Pokud i po navlhčení drží správnou integritu, máte nejspíš vyhráno. Roztok, kterým zalijete ubrousky ve sklenici je jednoduchý a zvládnete ho připravit i za pár minut. Vždy bude ze všeho nejvíc záležet na tom, na co budete chtít ubrousky konkrétně využít.

Ubrousky pro děti

Na výrobu vhodného roztoku budete potřebovat 450 ml destilované vody. Přidejte dvě polévkové lžíce dětského sprchového gelu, to proto, aby ubrousky mohly čistit i znečištěný povrch vaší kůže. Kokosový nebo olivový olej nesmí nikdy chybět, postačí vám bohatě 1-1,5 polévkové lžíce. Pokožka díky oleji nezůstane nikdy vysušená.

Pokud se vám zdají ubrousky příliš suché, nezapomeňte přidat nakonec ještě trochu dětského oleje. Nálev vždy důkladně promíchejte. Kokosový olej před použitím nahřejte tak, aby zkapalněl. Pokud se vám podaří ingredience spojit, neváhejte je nalít na předem připravené kuchyňské utěrky. Zprvu vytáhněte kartonovou rolku, poté můžete ubrousky libovolně tahat.

Odličovací a dezinfekční ubrousky

Podobně si můžete vyrobit i jiné vlhčené ubrousky. Třeba i ty, které dezinfikují nebo odličují. Jednotlivé vlhčené ubrousky nezapomeňte řádně popsat, ať si je nespletete. Na dezinfekční ubrousky použijte kromě 200 ml destilované vody i 150 ml čistého lihu. Aby čistící prostředek i příjemně voněl, postačí přidat jednu čajovou lžičku tekutého mýdla a pár kapek esenciálního oleje. Destilovanou vodu udržujte vždy při pokojové teplotě, ingredience se v mírně teplé vodě lépe rozpustí. Vlhčené ubrousky vydrží zpravidla dva až čtyři týdny, je potřeba je vždy správně uskladnit, aby nevysychaly. Dbejte i na to, aby se do nich nedostaly nečistoty, mohlo by se totiž stát, že chytí plíseň. V takových případech ubrousky neprodleně vyhoďte do koše.

Na kosmetické ubrousky určené k odličování použijte 450 ml destilované vody, 2 polévkové lžíce micerální vody s dobrou expirací, pár kapek oleje s vitamínem E a nakonec 2 polévkové lžíce kokosového oleje na dobrou hydrataci pokožky. Ubrousky vám při dobrém zacházení poslouží i čtyři týdny.

Zdroje informací: https://www.veselebydleni.cz/magazin/domaci-vlhcene-uterky

https://living.iprima.cz/bydleni/navod-vyrobte-si-detske-vlhcene-ubrousky-doma-a-bez-chemie

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.