Víte, jak si vyrobit vlastní vánoční vizovické pečivo?

vizovické pečivo

První zmínky o běžném vizovickém pečivu pocházejí z poloviny 19. století. Oblíbenost tohoto pečiva se rozšířila do celého světa velkou zásluhou Lutonských. Ti začali připravovat panenky k jídlu, které byly podle tohoto vzoru nahrazeny panenkami zdobenými.

Odkud se vzalo tradiční vizovické pečivo a proč se jistá rodina cukrářských odborníků rozhodla vytvářet takovéto panenky? Za všechno může Mikuláš! Rodina Lutonských měla několik dětí, a jak už to, tak bývá, peněz nebylo moc. Lutonští však nechtěli svým dětem upírat mikulášské potěšení, a tak se pustili do tvorby. V důsledku toho, že byli pekaři, své milované a vlastnoručně vyráběné jedlé panenky, s láskou připravili i svým dětem. Jak šel čas, panenky se pekly s použitím jen obyčejné mouky a vody.

Následně nebyly určeny jen k jídlu, ale i pro radost. Lidé si jimi zkrášlovali vánoční stůl a potom je začali věšet na stromeček vedle perníčků, slaměných ozdob a sušeného ovoce. Zanedlouho si místní i přespolní začali povídat o krásném a voňavém pečivu Lutovských. Práce nadaných pekařů se začala napodobovat a v rámci trhů se objevily půvabné dekorační panenky. Časem se staly symbolem zdraví a hojnosti.

Na výrobu těsta stačí jen dvě suroviny

Běžné vizovické pečivo se peče z mouky a vody. V podstatě se smíchá 0,5 kg hladké mouky a přibližně 0,2 dcl vody. Vodu přidávejte průběžně. Množství závisí na druhu mouky. Několik druhů bývá sušších, několik si zase vystačí jen s menším množstvím vody. Směs se na začátku rozpadá, ale po téměř 30 minutách se obtížným zpracováním spojí. Těsto zpracovávejte oběma rukama a zapracovávejte ho celou vahou o pracovní plochu. Neopomíjejte ho průběžně překládat.

Po téměř půlhodinové manipulaci by mělo být těsto homogenní a připravené k odpočinku. Abyste se ujistili, rozkrojte ho na polovinu. Neměly by být vidět žádné bubliny ani výstupky mouky. V tomto okamžiku těsto zabalte do mikrotenového sáčku nebo potravinové fólie a nechte přes noc v chladničce. Navzdory tomu, že tradiční recept na vizovické těsto pracuje jen se dvěma přísadami, dnešní recept obsahuje i ocet nebo bílek.

Těsto
Foto: Pixabay

Druhý den těsto nakrájejte pouze na proužky a poté na kousky o velikosti lžíce. Kromě řezu můžete potřebovat pinzetu, hřeben, nůžky, misku s vodou a utěrku a váleček. Takto vytvoříte jednoduchý sluneční paprsek tak, že z nakrájeného kousku uděláte kuličku, kterou válečkem rozválíte do kruhu. Uvnitř vystřihnete kruhový tvar, z něhož pomocí řezáku vyřežete proužky na paprsky. Každý proužek jemně rozmačkáte v prstech, abyste zaoblili okraje. Nakonec slunce můžete vyzdobit pomocí koření.

Výtvor nenechejte odpočívat a použijte vajíčko

Abyste si zajistili, že vaše snaha vyústí v dobrý konec, měli byste nechat zabalené figurky odpočívat na plechu alespoň dvě hodiny. Dobu sušení můžete urychlit použitím trouby zahřáté na nízkou teplotu. Připravené panenky potřete rozšlehaným vejcem a postupně je pečte dvě hodiny při teplotě 50 stupňů. Jakmile začne těsto žloutnout, zvyšte teplotu na osmdesát až sto padesát stupňů a pečte, dokud nebudou do zlatova…

Zdroje info: irecepty.cz, recepty.cz

Náhledové foto: Pixabay