Jak ochránit květy ovocných stromů před zmrznutím. Způsobů je několik

Zmrzlý květ

I když se o své stromy budete starat přepečlivě, ne vždy se dočkáte úrody. Důvodem jsou rozmary počasí. Proti těm je každý zahradník krátký. Jakmile se objeví květy ovocných stromů, je to velká radost. Často má ale zahradník spíše starost. Jarní mrazíky je totiž mohou velice snadno zahubit. Nejhorší je, že mráz může přijít náhle a nečekaně. Když je silný, zničí klidně i celou úrodu. To, jak moc budou stromy poškozeny, závisí na tom, jak moc teplota poklesla a jak dlouho mráz trval.

Květy stromů nejsou odolné

Květy ovocných stromů, jako jsou například meruňky, slivoně, broskvoně či třešně, nejsou odolné vůči mrazu. Tyto stromy kvetou poměrně brzy, takže riziko jejich zmrznutí je z ovocných stromů nejvyšší. Když strom vykvete a uhodí mrazy s teplotami od – 1 do – 10 °C, dochází ke zničení pestíku a tyčinek květů, kterou jsou základem pro budoucí ovoce. V buňkách květu se vytvořil led, který (jak víme) má větší objem, než voda. To znamená, že poškozuje tkáně květů. Postižené květy následkem mrazu hnědnou a vysychají. Nelze očekávat, že se z nich vytvoří ovoce.

Ochrana květů před mrazem

Léta praxe naučila zahradníky různým metodám, jak ochránit stromy před jarními mrazíky. Žádná z těchto metod ale nedokáže ochránit vaše stromy na sto procent. Stojí za to je znát, protože se vám může podařit zachránit alespoň část úrody. Zde jsou nejoblíbenější metody ochrany květů před mrazíky.

Kvetoucí jabloňKvetoucí jabloň: Foto Pixabay

Fumigace

Fumigace je pomalé spalování organických materiálů, jako je vlhké dřevo nebo rašelina. Tyto materiály vytvoří nad ovocným sadem vrstvu kouře, která odráží tepelné paprsky. Ty se vrací zpět k zemi, což by mělo zajistit vyšší teploty v blízkosti vašich stromů. Pokles teploty tak nemusí být příliš krutý.

Vytápění a míchání vzduchu v sadu

Další možností je zvýšit teplotu vzduchu v blízkosti země, kde se rostliny, které chceme ochránit, nacházejí. To se prování spalováním dřeva nebo jiných pevných paliv. V případě velkých sadů toto spalování probíhá na speciální plošině umístěné na traktoru. Použít je ale možné také mobilní nebo stacionární stroje, které poskytují teplo spalováním plynu.

Kropení a mlžení

Neustálým mlžením rostlin vodou způsobí, že mrznoucí voda přenáší teplo do rostlinných pletiv. Tento způsob je poměrně účinný, ale dokáže ochránit pouze před mrazem do mínus 5 až 7 °C. Bohužel je tato metoda finančně náročná. Mlžení vodou by mělo probíhat prostřednictvím drobných kapiček, které rovnoměrně pokrývají celý stříkaný povrch.

Chemické přípravky

Na trhu existují chemické přípravky, které zvyšují odolnost rostlin proti mrazu. Aplikují se obvykle těsně před květem.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-chranit-kvety-ovocnych-stromu-pred-mrazem.html

https://www.e-sadownictwo.pl/artykuly/porady/7104-ochronic-sad-przed-poznowiosennymi-przymrozkami

Zmrzlý květ: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.