Jak fungují kotlíkové dotace a kolik musíte mít naspořeno ze svého?

V rámci ekologických opatření a snahy vylepšit efektivní a šetrné vytápění v mnoha domácnostech, opět běží takzvané Kotlíkové dotace. Ty mají být cílené především na lidi s malými příjmy. Problém je ale především v tom, jak taková dotace funguje a že se vyplácí zpětně. Na pořízení kotle tedy musíte mít už dopředu naspořeno. Jak se o dotaci žádá, na co všechno se vztahuje a kolik peněz si budete muset připravit? To se dozvíte v tomto článku.

Pořízení úsporného kotle

Protože bude končit 1. a 2. emisní třída kotlů, které budou od tohoto roku zakázané, je potřeba zamyslet se nad výměnou a pořízením úspornějšího řešení. To je naštěstí možné vyřešit s pomocí hned dvou dotací. Prvním programem je Nová zelená úsporám. Druhou možností je Kotlíková dotace, kdy jde možné získat dotaci vyplacenou téměř v celé výši pořizovací ceny nového kotle. Je však limitována pouze pro některé žadatele.

Pro jaké domácnosti je Kotlíková dotace určená?

Hlavní podmínkou pro získání Kotlíkové dotace je splnění nižšího příjmu v domácnosti. Jde tak o podporu určenou pro lidi, kteří tolik nevydělávají. Limitem je částka 14 242 Kč čistého příjmu na osobu a měsíc od roku 2020. Tato částka se týká všech členů domácnosti včetně dětí.

Pokud na Kotlíkovou dotaci nedosáhnete kvůli tomu, že máte vyšší příjmy, stále můžete využít jiný příspěvek. Jde o dotaci v rámci projektu Nová zelená úsporám, kde můžete získat až 50 % z výdajů na pořízení nového kotle.

Foto: Pixabay

Kolik peněz v rámci dotace získáte

Velmi dobrou zprávou je především výška dotace. Dostat totiž můžete příspěvek až do výše 95 procent celkových uznatelných nákladů do maximální výše 100 000 korun. Pořizovací cena kotle tak může být vysoká a v rámci dotace dostanete téměř celou částku.

Tak kde je háček?

Problém spočívá v tom, že dotace je uznatelná až zpětně. Je tak nutné mít nejdříve našetřeno na nový kotel, ten zakoupit a vyměnit předchozí a až na základě dokladů je možné požádat o vyplacení dotace. Nízkopříjmové rodiny tak musí mít našetřeno zhruba 100 000 korun na pořízení nového kotle. Druhou variantou, jak to vyřešit je půjčka, ale v takovém případě budou náklady o něco vyšší.

Zdroj: https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/

Náhledové foto: Pixabay