Co lze upravovat v pronajatém bytě

Malování

Nájemní bydlení je zcela běžné. Má samozřejmě také svá jistá specifika, mezi která patří omezení toho, jak si nájemník může nebo naopak nemůže přizpůsobovat byt k obrazu svému. Jaké úpravy lze v nájemním bytě dělat, a jaké již nikoliv?

Jaké změny jsou ještě přípustné

V pronajatém bytě se bydlí tak, jako byste byli neustále tak trochu na návštěvě. Je ale logické, že bydlení v pronajatém bytě má svá určitá pravidla. Ta jsou vždy uvedena ve smlouvě o pronájmu bytu. V obecnosti ale platí, že za jistých okolností bývají přípustné úpravy a změny, které lze nazvat vratnými.

Velké a nevratné změny bytu naopak nelze provádět bez souhlasu majitele bytu. Co to ale konkrétně znamená? Můžeme uvést některé příklady.

Úpravy

Foto: Pixabay

Malování a věšení obrázků

Přemalovat zdi, vytapetovat, pověsit si na zeď obrázek anebo na ní upevnit poličku… To vše je striktně vzato úpravou bytu. Závěr je jednoznačný: i když bude byt po vašem zásahu vypadat sebevíc luxusně, majitel má právo žádat úhradu nebo může trvat na uvedení bytu do původního stavu. Současně mu to lze ale splnit.

Uvedené změny jsou vratné, takže pokud před vrácením bytu vymalujete na původní barvu nebo zasádrujete díry po hmoždinkách, na kterých visela police, mělo by být vše v pořádku.

Něco jiného je ale bourání příček, výměna dlaždic a další podobné změny. Ty jsou ze své podstaty jednoduše nevratné a vždy si proto vyjednejte souhlas majitele předtím, než se do něčeho podobného pustíte.

To je koneckonců nejjistější způsob, jak se vyhnout problémům. Komunikujte s majitele a změny mu oznamte.

Jedna výjimka

Na konec je třeba zmínit jednu výjimku. Tou je situace, kdy nájemce potřebuje provést úpravy bytu vzhledem ke svému zdravotnímu postižení nebo dlouhodobě špatnému zdravotnímu stavu. V takovém případě má nájemce právo provést nezbytné úpravy i bez souhlasu majitele. V rámci dobrých vztahů je ale samozřejmě slušnost mu i přesto vše oznámit.

Zdroj informací: https://www.living.cz/mate-pronajaty-byt-klidne-si-zed-poveste-obraz-pricky-nebourejte/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.