Antibiotika rostou i na louce, třeba řepík

řepík

Nápadně vzrostlá rostlina se žlutými květy a vroubkovanými listy připomínající kopřivy, která roste všude kolem nás? Jedná se o řepík lékařský, který se často využívá i jako přírodní antibiotikum. Léčí zánětlivé procesy nejen na kůži, ale v celém těle. Tak proč tyto jeho účinky nevyužít?

Zázrak jménem řepík

Řepík roste na polích především v období okolo konce srpna, ale dnes ho můžeme díky klimatickým změnám vidět růst ještě během října. Sbírat se vyplatí především jeho dlouhé natě s bohatými listy a žlutými květy. Řepík má nejvíce listů v dolní části, proto je dobré při jeho sběru odříznout stonek v jeho nejspodnější části.

Řepík můžete sušit v tenkých svazcích tam, kde je dostatek vzduchu, sucha a temno. Pokud máte sklizeň v hojném počtu, je dobré na sušení bylinek používat spíše sušičku, kterou nastavte na teplotu kolem 35 stupňů. Nať by měla mít po dosušení světlezelenou barvu.

řepík

Foto: Pixabay

Proč je řepík užitečný?

Řepík je velký pomocník při nachlazení, reguluje vylučování žluči a podporuje také činnost jater. Napomáhá i proti tvorbě žlučníkových a ledvinových kamenů. Obklady z řepíku pomohou i proti nachlazeným průduškám, uleví při kašli od bolesti a usnadní díky tomu i vykašlávání hlenů.

Řepík lze připravit v podobě nálevu, čaje, nebo odvaru. Odvar je jednoznačně nejsilnější. Určité množství řepíku položte do malého množství studené vody (spíše jej jen navlhčete) a přelijte vroucí vodou. V hrnci řepík ještě krátce povařte po dobu alespoň 3- 4 minut. Řepík nechte přibližně hodinu odstát a poté ho přeceďte. Odvar, který získáte, můžete využít například jako obklad na bolavý krk, nebo nachlazené průdušky.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zdravi/repik-antibiotikum-20300913.html

 https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/171-repik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.