Znáte čarověníky? Dají se i pěstovat!

čarověník

Chomáčovité a jakoby znetvořené keře na větvích stromů, které jsou nepravidelně uspořádány, budí vždy pozornost všech lidí. Shluky jednotlivých větviček pak budí dojem, že se na větvích stromů usadil větší pták nebo jiná bytost. Čarověníky, někdy nazývané věníky nebo hromová košťata, vznikají však zcela přirozeně. Růstové deformity původní hostitelské rostliny, které jsou za růst čarověníku zodpovědné, jsou způsobeny viry nebo různými houbami. Někdy za jejich deformity mohou i někteří živočichové. Čím dál častěji se ale tyto netypické keře objevují i na různých zahrádkách, kde se již běžně pěstují. Často se pak sází na předzahrádky nebo na malé zahradní skalky.

Čarověníky s nižším vzrůstem jsou ozdobou nejedné zahrady

Můžete si je vypěstovat třeba i vy. Lidé, kteří se chtějí na pěstování čarověníků přirozeně podílet, často vyhledávají příležitost i u nás v přírodě. Podobné útvary vyhledávají na stromech v lesích a pak je množí. Ne vždy má ale takové pěstování úspěch. Rostlinu lze získat roubováním, řízkováním anebo výsevem.

čarověník

Foto: Pixabay

Čarověníky však rozhodně nejsou tak náročné péči jako například bonsaje apod. Jedná se o přízemní rostlinu, která svým hustým porostem zdobí pěkně skalku ve vaší zahradě. Pokud takových čarověníků dokážete vypěstovat víc, budou zdobit nejenom skalku na zahradě, ale vyplní tak dobře prázdná místa na vaší zahradě kdekoliv. Pěstovat je můžete jak v listnaté, tak i jehličnaté podobě.

Na světě se vyskytuje několik desítek tisíc kultivarů čarověníku, jejich výběr je však omezen počtem těch, které se nabízejí v našich zahradnictvích. Česká republika nicméně spadá do kategorie čarověnikářské velmoci. Čarověníky vás mohou oslnit nejen svými tvary, ale také svými barvami. Jehličí může být svítivě zelené, anebo může naopak zářit i rudými barvami. Každý z vás si jistě vybere. Čarověník nezabere příliš mnoho místa, proto je u většiny pěstitelů tolik oblíbený.

Čarověník vs. čarovník

Čarověníky jsou ozdobou každého pěstitele a zahrádkáře, lidé si ho ale často pletou s tzv. čarovníkem. Čarovník je rostlina s velmi drobnými květy, která roste především ve vlhkých oblastech. Najít byste ji mohli téměř po celé Evropě, roste však jen na specifických místech. Vyskytuje se zpravidla v lesích, a to jak smíšených, tak i listnatých.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/caroveniky-jak-pestovat

https://www.obyvat.cz/caroveniky-pestovani/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.