Vypěstujte si doma vlastní zelený čaj. Není to těžké

čajovník

Pokud toužíte mít čerstvý domácí čaj na dosah ruky přímo u vás doma, pak si neváhejte zasadit camelia sinensis, neboli čajovník čínský, přímo do květináče. Jde to a minimálně pro zajímavost se to vyplatí vyzkoušet.

Čajovník čínský

Původním domovem čajovníku je jižní Čína, přilehlé oblasti východní Indie, ale i Vietnam. Tuto rostlinu lze pěstovat za malý keř, nebo nízký strom. Vypěstovat si tento zázrak přírody však můžete i od jednoho semene. Tato stálezelená rostlina s květy připomínajícími bílé květy třešní se může pyšnit nenáročností pěstování. A to nám hraje do karet. Dokáže dobře snášet různé klimatické vlivy, tudíž pěstovat ho v interiéru nepředstavuje žádné omezení.

Již od nepaměti patří čaj mezi oblíbené nápoje. Blahodárný nápoj se zeleného čaje člověka nejen osvěží, ale probudí všechny jeho smysly.

čajové lístky

Foto: Pixabay

Jak s pěstováním čaje začít?

Pořídit si vzrostlou rostlinku čajovníku můžete bez problémů v jakémkoliv květinářství. Čaj můžete vypěstovat ale i ze semene. Bude záležet jen na vás, jak dlouho chcete na lístky čajovníků čekat.

Čajové plantáže u vás doma těžko vybudujete, ale semínko čajovníku zasadíte po vyklíčení snadno. Semínko čajovníku je uloženo zpravidla v tmavohnědé slupce. Tu se pokuste opatrně nožem svléknout. Holé semínko potom ponořte do vody s teplotou kolem 20 stupňů Celsia přibližně na tři dny tak, aby mohlo co nejrychleji vyklíčit. Použít můžete i vlhkou rašelinu, která by však měla mít také pokojovou teplotu.

Mezitím co semínko vyklíčí, připravte si vhodnou půdu. Hodit se bude nejlépe hlinitopísčitá rašelina, nebo půda s nízkým obsahem vápníku. Po zasazení semen nechte vhodnou nádobu nastavenou v polostínu při teplotě 23 stupňů Celsia. Dejte pozor na přemokření, substrát udržujte pouze mírně navlhlý. Severní strana bude vyhovovat vaší rostlině nejlépe.

Po zhruba 8 týdnech přesazujte malé sazeničky do samostatných květináčů. Ve chvíli, kdy rostlina dosáhne výšky alespoň 12 cm, nezapomeňte přistoupit k zaštipování. Rostlina se snadněji rozvětví. Její typickou potřebou ze subtropických oblastí je dostatečné rosení. Rostlinu roste vlažnou vodou z postřikovače.

Lístky sbírejte ve chvíli, kdy bude mít keř bohaté listy. Rostlinu pravidelně roste, zalévejte, zaštipujte a hnojte. Četnost zálivky a frekvenci hnojení uzpůsobte vždy časovému období. Na podzim a v zimě hnojení zcela omezte.

Pěstování čajovníku na zahradě

Na zahradu sázejte pravé čínské čajovníky, jsou zpravidla mrazuvzdorné, vydrží teploty až kolem -18 stupňů Celsia. Na zahradu však nevysazujte nikdy mladé rostliny, pouze ty starší, zhruba kolem tří let. Jedině ty mohou bez problémů zimu zdárně přežít. Stinnější místo s kyselým substrátem bude vyhovovat potřebám čajovníku na zahradě nejlépe. Aby vám čajovník vydržel co nejdéle, zazimujte ho ve velkých mrazech slámou či vhodnou folií.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/z-kvetinace-rovnou-do-hrnicku-aneb-jak-si-doma-vypestovat-vlastni-caj/

https://www.ireceptar.cz/zdravi/zeleny-caj-30001016.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.