Staré citrony nevyhazujte: Poslouží skvěle při čištění myčky, mikrovlnné trouby i vodní baterie

citrony

V dnešní době oceníme šetrný způsob při úklidu. Není nad domácí ingredience, které poslouží k efektivnímu využití. Platí to i o citronech. Nevyhazujte staré citrony. Poradíme vám, jak je můžete prakticky a účinně využít doma.

Citrony používáme běžně v kuchyni, ať už pro ochucení nápoje, přidání plátků citronů do vody či při vaření. V takovém případě potřebujeme a chceme čerstvý citron. Pokud není, tak ho automaticky vyhodíme do koše, v lepším případě na kompost. To však není nutné, staré citrony lze doma využít. Jak?

Plátky citronu do myčky na nádobí

Pokud vložíte do myčky plátky citronu, navrátíte vašemu nádobí lesk a šmrnc. Do horní přihrádky myčky přidejte navíc misku s citronovou šťávou, která ještě k tomu dodá i příjemnou svěží citronovou vůni. Myčku můžete zapnout na běžný mycí program. Nádobí, které z myčky vyndáte, bude lesklé a dokonale čisté.

Citron coby čistič mikrovlnné trouby

Mikrovlnnou troubu vyčistit od špíny, mastnoty a zápachu, bývá někdy problém. Zde vám znamenitě poslouží opět starý citron, který by jinak zbytečně skončil v odpadkovém koši. Do mikrovlnky dejte misku s vodou a šťávou z ½ citronu. Můžete do misky přidat i kousky citronové kůry. Vodu v mikrovlnné troubě vařte po dobu 3 až 5 minut na plný výkon. Před otevřením počkejte 5 minut. Pára se totiž postará o čistotu stěn a dvířek. Pak vyjměte misku a povrchy mikrovlnky důkladně otřete.

Čisté struhadlo i zašlé kuchyňské prkénko

Vyčistit struhadlo, zejména už roky používané, bývá pěkný oříšek. Zkuste to tentokrát pomocí citronu. Struhadlo místo houbičkou čistěte rozkrojenou půlkou citronu. Uvidíte, struhadlo bude čisté a jako nové.

Citron poslouží i v případě mytí kuchyňského prkénka. Zašlé a špinavé prkénko vyčistíte tak, že smícháte citronovou šťávu se solí. Pro lepší efekt ještě můžete půlkou citronu přejíždět povrch prkénka, dokud nezmizí veškeré fleky apod.

citron

Foto: Pixabay

Vyčištění a rozjasnění vodovodní baterie

Citron si poradí s odstraněním vodního kamene a minerálních usazeni na vodovodní baterii. Do lahve s rozprašovačem nalijte vodu a šťávu z ½ citronu a nastříkejte na zanesená místa, nechte 15 minut působit. Poté citronovou vodu z baterie smyjte.

Zdroj: fresh.iprima.cz, napady-navody.cz

Náhledové foto: Pixabay