Vyplatí se jet do Las Vegas a navštívit Sphere?

Las Vegas

Odvážným krokem do budoucnosti zábavy posunula Madison Square Garden hranice designu, technologií a zážitků díky MSG Sphere. Tato přelomová stavba v Las Vegas má nově definovat paradigma zapojení masového publika v reálném čase.

Učiní tak využitím přelomové technologie pro masové akce, které budou konkurovat důvodům návštěvy kasina v Las Vegas. Ještě že existuje casino online CZ a všichni z toho budou mít prospěch!

The Sphere, která se okamžitě stala ikonickým doplňkem panoramatu Las Vegas, je nejen největší kulovitou stavbou na světě, ale také technologickým zázrakem, jehož inovace by mohly poskytnout pohled do budoucnosti zábavy.

Vizuální stimulace nad rámec nominální hodnoty: exteriér a interiér

MSG Sphere nabízí nebývalý zážitek, počínaje elektrizujícím exteriérem. Vnější povrch s LED panely je vybaven programovatelnou zobrazovací plochou o rozloze 170 000 čtverečních stop, která je schopna zobrazovat obrazy ve vysokém rozlišení, jež promění budovu v obří animovaný glóbus.

Vnitřek Sphere je turistickou atrakcí sám o sobě: je to obrovský prostor pro pořádání akcí s kapacitou 17 000 míst na devíti úrovních, kde se konají koncerty a promítají filmy. Je prezentován jako „technologicky nejvyspělejší prostor pro představení ve městě“ na základě takových prvků, jako je kruhová LED obrazovka s rozlišením 16 tisíc pixelů, což je v tomto měřítku nejvyšší rozlišení na světě, a mechanismů pro vytváření „čtyřrozměrných“ pohlcujících představení pomocí zesíleného zvuku, větru a vůní.

Charakteristika budovy

Je to samozřejmě obrovský prostor. Vnější plášť Sféry je s výškou 366 stop (111 metrů) v současnosti největší kopulovitou stavbou na světě, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vešel londýnský Big Ben, newyorská Socha Svobody a kopule Kapitolu USA, a přitom v ní stále zůstává místo.

Uvnitř MSG Sphere jsou největší LED obrazovky s nejvyšším rozlišením na světě, které pokrývají plochu větší než tři fotbalová hřiště. Tento rozsáhlý vnitřní prostor poskytuje divákům 100% viditelnost a zahaluje je do 360stupňového digitálního prostředí.

Tato jednodílná obrazovka má „adaptivní rozlišení“, které zajišťuje, že obsah zůstane zřetelný bez ohledu na vzdálenost od diváka. Vzhledem k takto špičkové technologii není překvapením, že se rozpočet na výstavbu Sphere od položení základního kamene v roce 2018 dramaticky zvýšil.

Podle hlavního inženýra Westburyho vyžadoval projekt vedle tradičních stavebních materiálů, jako je ocel a beton, také nesmírnou přesnost. Uvnitř výkonného displeje musely být správně rozmístěny miliony diod o „tloušťce skleněné tabule“.

Každý ve Sféře má mít zcela volný výhled, stejně jako v Kajot 5€ sloty na počítači. Reproduktory musely být umístěny tak, aby efektivně přenášely zvuk ke všem v místnosti, ale zároveň nerušily samotnou obrazovku.

Akustická dokonalost: technologie tvarování paprsku

Zvuk filmu Sphere je stejně inovativní jako jeho vizuální prvky. Díky integraci technologie formování paprsku dokáže MSG Sphere nasměrovat zvuk na konkrétní místa s přesností laseru. Výsledkem je skutečně personalizovaný zvukový zážitek, který umožňuje divákům v poslední řadě slyšet zvuky stejně jasně jako těm, kteří sedí v první řadě.

Díky využití haptické technologie „infrazvuku“ lze přenášet nízkofrekvenční vibrace, takže diváci cítí, co se děje – od lehkého třepotání motýla až po silné vibrace zemětřesení.

Jedná se především o koncertní sál, takže milovníci hudby si mohou být jisti, že i akustická a zvuková kvalita v MSG Sphere bude špičková. Za masivní mediální plochou se skrývá 168 000 reproduktorů, které vytvářejí realistický a pohlcující prostorový zvuk. Díky sférickému tvaru prostoru není rozptyl zvuku takový problém a téměř každé místo v domě by mělo mít stejně kvalitní zvuk.

V sále je prý také 10 000 pohlcujících sedadel vybavených infrazvukovým haptickým systémem, který přenáší nejnižší úrovně basů přes vaši židli nebo nohy, takže zvuk při poslechu skutečně cítíte. Zážitek ze sledování umocňují také efekty prostředí, jako jsou pachy, změny teploty a foukání větru.

Poutavá infrastruktura: wow efekt

McCallum Sweeney, viceprezident pro rozvoj projektu, nazývá MSG Sphere „demokratizací pro diváky“, což znamená, že každé sedadlo bude mít stejně působivý zážitek. Konstrukce „mísy“ využívá pohodlná sedadla se strmým sklonem, která pojmou až 20 000 diváků a zajistí každému nejlepší možný výhled.

Síť antén „planar array“ umístěných pod podlahou zajišťuje, že i ten nejvzdálenější divák zůstane ve spojení s digitální událostí, která se odehrává kolem něj. Unikátní je vnější LED obrazovka, která je podle tvrzení místa konání viditelná z vesmíru za plného osvětlení.

Nové médium pro umělce a marketing

Kromě toho, že je Sféra architektonickým zázrakem, je její digitální exteriér možná jedním z největších pláten pro umělce, která kdy byla vytvořena.

Refik Anadol, první umělec, který využil vnější kopuli, použil prostor k vytvoření „informační sochy“ umělé inteligence inspirované vesmírem a přírodou. Umění je zobrazeno na více než milionu LED „puků“, z nichž každý obsahuje desítky diod schopných přenášet stovky milionů barev.

Sféru využívají i inzerenti. „Exosféra“ již byla použita pro vysílání reklamní kampaně na videohru Mortal Kombat 1 a nedělní předplacený fotbalový program NFL. David Hopkinson, prezident a provozní ředitel společnosti MSG Sports (Sphere Entertainment zahrnuje MSG Networks), slíbil, že tato struktura bude využita k “ vyprávění příběhů značky“.

Velkou výzvou je také design interiéru. K vytvoření vizuálních efektů pro show U2 bylo přizváno několik umělců, včetně Briana Ena, Marca Brambilly a S. Devlina. Umělec a režisér Brambilla během tří měsíců vytvořil umělou inteligenci ztvárňující Elvise, která doprovází píseň „Even Better Than the Real Thing“.

„Zelené” inovace: udržitelná snaha

„Sphere je důkazem závazku k udržitelnosti životního prostředí. Po uvedení do provozu se očekává, že bude patřit mezi 15 % nejlepších podobných budov z hlediska energetické účinnosti, což z ní činí relativně „zelené“ zábavní místo. Areál je navržen se systémem na sběr dešťové vody a má „hnědou střechu“ osídlenou původní flórou, která přitahuje volně žijící živočichy a podporuje diverzifikaci životního prostředí.

Las Vegas

Foto: Pixabay

Inovace a dostupnost pro turisty

MSG Sphere je stejně tak vzrušující zábava jako cenová dostupnost. Hotel Sphere má výhodnou polohu v Las Vegas, nedaleko bulváru Las Vegas Strip a mezinárodního letiště McCaran.

Pozoruhodné je, že tato obrazovka může fungovat ve spojení s řadou dalších experimentálních doplňků, včetně simulace větru a zápachu a zvukové technologie zvané beamforming.

Akustický systém, vyvinutý společností Holoplot , reprodukuje zvuk pomocí algoritmů určených k usměrňování zvukových vln na velké vzdálenosti. Mezitím mají humanoidní roboti s názvem Aura vítat hosty a odpovídat na otázky.

Zda se vyplatí jet do Las Vegas a navštívit MSG Sphere, závisí na několika osobních faktorech, včetně vašich zájmů, toho, čeho si na cestování ceníte, a vašeho rozpočtu.

Zde je několik úvah, které vám pomohou při rozhodování:

  • Jedinečný, špičkový zážitek

Pokud vás fascinují nejmodernější technologie, pohlcující zábava a jedinečné zážitky, může vás MSG Sphere neuvěřitelně oslovit. Kombinace komplexního obrazu ve vysokém rozlišení a precizní zvukové technologie a haptických systémů vytváří smyslový zážitek, který nemá v tradičních zábavních zařízeních obdoby.

  • Rozsáhlá nabídka zábavy

Pokud jste fanoušky koncertů, představení nebo jiných velkých akcí, je velká šance, že se v MSG Sphere bude konat akce, která vás zaujme. Šíře potenciálních akcí Sphere – od významných hudebních vystoupení až po zážitky ve virtuální realitě a další – znamená, že si zde každý najde něco pro sebe.

  • Celková atraktivita Las Vegas

Las Vegas nabízí mnoho dalších atrakcí, jako jsou luxusní restaurace, prvotřídní show, velké herní příležitosti a další rozmanité atrakce. Pokud jste morálním antipodem hazardních her nebo nemáte rádi bujarý noční život města hříchu, mohou vás tyto faktory od návštěvy odradit. Pokud však máte rádi rušnou a energickou zábavní scénu, Las Vegas doplňuje návštěvu MSG Sphere o všestrannou atrakci.

  • Cestovní výdaje a výdaje na ubytování

Cesta do Las Vegas s sebou nese nemalé výdaje, jako je letenka, ubytování, strava a zábava. Pokud jsou dodatečné náklady na návštěvu Las Vegas a případnou vstupenku na akci Spheres v rámci vašeho rozpočtu, tento problém vás již nemusí trápit.

  • Přístupnost

Pokud se do Las Vegas snadno dostanete, ať už díky příznivým cenám letenek, nebo geografické blízkosti, usnadní vám to rozhodování. Pokud však vyžaduje značné cestování nebo máte-li jiná, dostupnější místa, která chcete také navštívit, může to být rozhodující faktor.

Fenomenální koncert U2 při otevření zařízení

Při otevření 29. září se zde konala premiéra koncertu skupiny U2, která ukázala, co takový futuristický prostor nabízí. Show, která zahájila turné kapely čítající 25 koncertů do poloviny prosince, trvala dvě hodiny a zahrnovala 22 písní, více než 160 000 zvukových reproduktorů a ohromující vizuální efekty.

Během koncertu U2 a multimediální umělci, které kapela pověřila vytvořením videoobsahu pro show, přenesli diváky na několik různých virtuálních míst, takže budovy kolem nich jako by zmizely, když se na obrazovku s vysokým rozlišením promítaly animované scény. Krajina Las Vegas a poušť za ní.

Závěrečná píseň „Beautiful Day“ byla založena na ultrarealistické digitální animaci vytvořené umělcem S. Devlinem. Na pozadí byly zobrazeny různé druhy zvířat původem z Nevady v obraze, který připomínal jakousi verzi stropu Sixtinské kaple od Sierra Clubu.

Zatímco návštěvníci a obyvatelé Las Vegas měli několik měsíců na to, aby reagovali na kreativní a někdy bizarní světelné LED show nasvícené v exteriéru, první koncerty měly dokázat, že toto místo může být mnohem víc než jakékoli planetárium nebo kino IMAX.

V jednom ohromujícím okamžiku, během vystoupení s písní „Fly“, se na vnitřní obrazovce rozblikaly proudy různobarevných písmen a číslic, které připomínaly počítačový kód a obklopovaly publikum. Na sociálních sítích lidé psali, že první vystoupení bylo „vystoupením jiné úrovně“ a „šílené“, zatímco časopis Rolling Stone odvážně prohlásil, že vystoupení předznamenalo „novou éru živé hudby“.

Názory celebrit na strukturu

Stejně jako většina přítomných celebrit byl i herec Jon Hamm z místa nadšený: „Nikdy jsem nebyl mimo kouli, pokud mluvíme o zeměkouli, takže je vzrušující být uvnitř koule.“

Elizabeth Banksová poznamenala, že si už několik měsíců prohlíží jeho fotografie na Instagramu: „Byla jsem jimi posedlá. Nedokážu si představit, co je uvnitř. Vypadá to skoro jako obrovské umělecké dílo, jako jsou fontány v Bellagiu. Myslím, že je to vidět z vesmíru.“
Paul a Cranston, kteří v barech Sphere vystavují na odiv svůj mescal Dos Hombres, navštívili podnik poprvé před několika měsíci. V rozhovoru pro Hollywood Reporter řekli: „Málem nám údivem praskla hlava,“ vzpomíná Paul. „Jen na chvíli zapnuli obrazovku, abychom si mohli vyzkoušet, jaké to je – a to nás vzalo na cestu.

Nemůžu se dočkat, až uvidím, jaké to bude, až to všechno U2 zorganizují. U2 jsou jednou z nejlepších rockových kapel všech dob a tohle je pravděpodobně nejlepší hudební místo na světě.“ Cranston dodal: „S Bonem to bude něco řízeného, ne jen libovolného.“

Adam Scott si pochvaloval nový vzhled, který dává panoramatu Las Vegas: „Je to něco jiného, než co jsem kdy viděl, to je jisté.“

Tenisové hvězdy Andre Agassi a Steffi Grafová, kteří ve Vegas žijí, uvedli, že vzhled stavby sledovali poslední čtyři roky. „Měli jsme možnost vidět, jak roste. Když jsme přiletěli, těšili jsme se: ‚Jak to bude vypadat?“ řekla. „Není snadné přidat tomuto městu něco, co vynikne,“ poznamenal Agassi.

Budoucnost Sféry

Ekonomika Sféry je ambiciózní. Je to sice jeden z nejdražších stadionů, jaké kdy byly postaveny, a už teď je překročen rozpočet, ale do Sféry se vejde jen polovina lidí než na stadion Yankee. A zatímco vstupenky na koncert U2 stály přes tisíc dolarů, není jasné, zda budoucí koncerty budou stejně lukrativní. Lístky na „Sphere Experience“, jedinou vstupenku, která zahrnuje promítání filmu „Postcards From Earth“. stojí od 50 dolarů.

Zůstává nejasné, zda se filmu „Sphere“ podaří udržet tempo, které se kolem něj strhlo. Vedoucí pracovníci sázejí na to, že diváci budou mít o nabídku Sphere zájem i po odchodu U2 a že tvůrci budou natolik zaujati, že vytvoří nový obsah pro její jedinečný a náročný formát. Je však na divácích, aby posoudili, zda se místu podaří dosáhnout svého cíle – vytvořit nový typ živého prostředí s novými typy živých zážitků.

Mezitím je společnost Sphere Entertainment odhodlána vybudovat Spheres v dalších městech a zemích.

Závěr

MSG Sphere je převratná inovace, smyslová revoluce, která nabízí pohled do budoucnosti personalizované, pohlcující zábavy. MSG Sphere kombinuje vizuální úžas, špičkovou zvukovou technologii a hmatové vjemy, které způsobují vibrace podlahy, a nabízí tak transformativní zážitek ze zábavy, jehož jádrem je cenová dostupnost a udržitelnost. S tím, jak se posouváme dále do 21. století, představuje Sphere novou etapu budoucnosti mezinárodní živé zábavy. Rozhodně stojí za to ji vidět naživo.

Martin Novotný, autor článku: „Výlet do Las Vegas na MSG Sphere není jen výlet, je to ponoření se do revolučního zážitku technologie a zábavy, kde se stírá hranice mezi publikem a podívanou.“

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.