Vaše čalounění bude jako nové, díky speciálním prostředkům

Čalounění

Čalouněný nábytek vypadá nádherně, ale je náročnější na zachování. S několika základními tipy si rychle poradíte s odolnými skvrnami, takže nábytek bude opět vypadat jako zrovna koupený. Opravdu nemusíte shánět drahé věci nebo trávit hodiny s rýžákem v ruce. Vlhký hadřík a sůl mohou také odstranit vzniklou špínu. Myjte nábytek solí, dokud se nezbaví všech skvrn.

Naučte se využívat ocet

Po odstranění skvrn a nahromaděné soli vyčistěte čalounění kartáčkem ponořeným do roztoku amoniaku nebo octa – na tři litry vody použijte dvě lžíce čpavku nebo tři lžíce octa! Tuto strategii navíc využijete na kobercích. Po vyčištění a usušení budete moci koberec ještě kartáčovat kartáčem s jemnými štětinami tak, aby prameny směřovaly do jedné řady.

Nábytek potažený vlnou se nejlépe čistí kartáčem na šaty navlhčeným v benzínu. Vatový tampon postříkaný denaturovaným louhem skvrny bezpečně zničí. Tuto metodu navíc využijete na sametovém nebo plyšovém povrchu. Smíchejte denaturovaný louh s vodou v poměru 1:1 nebo použijte jednu lžíci čpavku na litr vody.

Pořiďte si otruby a piliny

Čalounění 2
Foto: Pixabay

Nábytek lze také čistit pilinami a otrubami. Použijte tuto strategii na čalounění ze smíšených vláken. Pro začátek posypte nábytek vrstvou nahřátých otrub, po pěti minutách je promíchejte a asi na patnáct až dvacet minut je nechejte působit. Následně je odstraňte vysavačem nebo kartáčem. Materiál také potřete trochu navlhčenými pilinami, které jste již zahřáli v troubě.

Přírodní materiály jako 100 % bavlna nebo materiál lze čistit hadříkem namočeným ve vodě s mýdlem. Ihned po vyčištění nábytek otřete hadříkem a vysušte fénem. Obvykle to je způsob, jak zajistit, že čalounění bude neustále vypadat jako nový kus nábytku. U nábytku z teletiny je nejlepší opravdu často impregnovat. K čištění používejte namočený hadřík s čisticím prostředkem. A ani nezapomínejte na to, že jakýkoliv nábytek s kůží je potřeba často otírat od prachu…

Zdroje info: bestlifeonline.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay