Ubrus trpí každým dnem. Speciální péče mu pomůže

Ubrus

Čistý a lesklý ubrus je vizitkou každé domácnosti, proto je dobré věnovat mu pozornost, zejména při oslavách nebo návštěvách. Olejové skvrny nebo skvrny od výživy pravidelně nelze vhodně odstranit ani praním. V případě, že používáte příliš silné čisticí prostředky, je opravdu snadné poškodit strukturu látky, ze které je ubrus vyroben.

Jak na efektivní praní

Většina ubrusů, které lze prát v pračce, má na sobě štítek od výrobce. Tento štítek prosím nikdy neignorujte, protože vám mimo jiné řekne, jakou maximální teplotu ubrus vydrží, zda je bezpečné ho prát v pračce, ale navíc nám řekne i něco o sušení nebo žehlení. Každopádně v případě, že z nějakého důvodu nemůžeme prozkoumat štítek od výrobce, je nejbezpečnější prát např. lněný ubrus na 60 °C.

Ruční praní může být pro tento druh textilu skvělým nápadem, ale v případě, že je ubrus nadměrně znečištěný, využijte raději pračku. Ať je to jakkoli, nepodceňujte ani volbu programu – musíte navolit program určený pro jemné textilie, který může snížit pravděpodobnost poškození ubrusu během praní. Silným chemickým čisticím prostředkům a barvivům je třeba se vyhnout. Po vyprání je vhodné nechat ubrus uschnout zavěšený na šňůře.

Máte polyesterový ubrus? Zkuste následující

Polyesterové ubrusy jsou vybírány z hlediska praktičnosti. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, neabsorbuje skvrny a umožňuje méně náročné udržování takového ubrusu v čistotě. V případě, že potřebujete zachovat vlastnosti polyesterového ubrusu a jeho odolnost vůči skvrnám, měli byste vědět, jak jej vhodně prát. Pro začátek ze všeho se zdržte používání silných čisticích prostředků a změkčovačů.

Ubrus 2
Foto: Pixabay

Ty devastují strukturu tkaniny. Ubrus z polyesteru perte při maximální teplotě 40 stupňů Celsia a je nezbytné vyhnout se ždímání. Polyesterové ubrusy se nejlépe žehlí při teplotě 110 °C, pro začátek zkuste žehlit na spodní straně látky. Pokud se látka začne držet na žehličce, je vhodné ji jemně postříkat vodou nebo snížit teplotu žehličky.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay