Klíčové kroky pro oživení trávníku po zimě

Trávník je jedním z nejdůležitějších prvků každé zahrady. Po zimě a během roku je potřeba věnovat trávníku zvláštní pozornost, aby vypadal zdravě a dělal vám radost. Pokud dodržujete správné postupy, můžete mít krásný trávník po celý rok.

1. Jarní úklid a dosev

Po zimě je potřeba provést jarní úklid trávníku. Odstraňte všechny suché listy, větve a další nečistoty, které se na trávníku nahromadily během zimy. Pokud máte domácí mazlíčky, může být potřeba odstranit i psí trus. Pokud je to potřeba, dosejte prořídlá a poškozená místa v trávníku.

2. Hnojení

Jarní hnojení je velmi důležité pro zdravý růst trávy. Vhodné je hnojivo s vyšším obsahem dusíku podporující růst a zelenání trávy. Hnojivo nanášejte v souladu s pokyny na obalu a neaplikujte příliš mnoho, aby nedošlo k přehnojení.

3. Zalévání

Trávník potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v horkých letních měsících. Zalévejte trávník pravidelně, ale zase ne příliš často, aby nedošlo k přemokření. Pokud je trávník až příliš suchý, může dojít k jeho uschnutí.

4. Sečení

Pravidelným sečením přispějete k udržení zdravého a krásného trávníku. Sečte trávník pravidelně, aby se udržel v optimální výšce. Optimální výška trávy se liší v závislosti na druhu trávy, ale obecně by měla být minimálně 3 cm a optimálně  mezi 5 a 10 cm. Trávník, obzvláště v letních měsících, nesečte na příliš nízkou výšku. Mohlo by tak docházet k rychlejšímu vysušení.

Foto: Unsplash

5. Ošetření proti plevelu a škůdcům

Trávník může být náchylný k různým druhům plevelů a škůdců. Pokud si všimnete přítomnosti plevelů nebo škůdců, použijte přípravky na jejich odstranění. Pokud je to možné, použijte přírodní prostředky, aby nedošlo k poškození životního prostředí.

6. Podzimní úklid a dosev

Podzimní úklid je důležitý pro přípravu trávníku na zimu. Pokud jste si takto trávník připravili předcházející podzim, na jaře rozdíl jistě oceníte. A jestli ne, nezapomeňte si udělat poznámku o podzimních úkolech pro udržení maximální kvality trávníku pro následující podzimní měsíce.  Odstraňte všechny suché listy a větve, které se nahromadily během léta. Pokud je trávník poškozen, proveďte opravy a trávník dosejte novou trávu.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/lawns/spring-summer-care a https://www.thespruce.com/spring-lawn-care-2132455 

Náhledové foto: Unsplash