Štěnice se mohou nastěhovat ke každému

01_stenice

Pokud máte štěnice spojené pouze se špinavým prostředím, nebo maximálně s mimoevropskými hotely, je čas svůj pohled přehodnotit. Štěnice rozhodně neberou ohled na naše vnímání pořádku a nepořádku nebo dokonce na naše definice chudoby a dostatku. Štěnice jsou přitom agresivní a také nesmírně odolné. Co je třeba o nich vědět? Jak zajistit, aby se právě u vás štěnice neobjevily? A co dělat pokud vás přece jen navštíví?

Co jsou štěnice?

Hmyz jménem štěnice domácí – někdy též štěnice postelní – je parazit, který si libuje v přítomnosti v lidských obydlích. V posledních letech se objevuje čím dál tím častěji i v Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Důležité je, že štěnice se dokáže velmi rychle šířit a pokud se objeví třeba na sídlišti, umí se po něm rozšířit až příliš rychle.

Druhou charakteristikou štěnice je schopnost exponenciálního množení. Každá samička je schopná naklást denně až pět vajíček a velmi brzy jedná se tak o opravdovou populační explozi. To, že se u vás štěnice objevily, poznáte pravděpodoběn nejdříve podle svědivých štípanců, které na svém těle ráno objevíte. Štěnice se totiž živí lidskou krví a aktivní jsou přdevším v noci. Dělají to ale tak šikovně, že jejich štípnutí vůbec necítíte, svědit totiž začne až po několika hodinách.

Pozor také na to, že štípance často připomínají klasikou kopřivku a občas tím zmatou i lékaře. Pokud se u vás takto podezřelé štípance objeví, pořádně si prohlédněte všechny zákoutí postele i prostor pod ní. Pokud někde objevíte drobné černé tečky – trus štěnic – je původce jasný.

02_stenice

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se štěnicemi bojovat?

Štěnice jsou naneštěstí nesmírně odolné a boj proti nim svépomocí je prakticky vždy odsouzen k nezdaru. V tomto případě neváhejte a co nejdříve kontaktujte firmu specializující se na deratizaci a dezinsekci. I těmto profesionálům ale bude trvat několik návštěv, než se štěnicemi definitivně zatočí.

Jedinou aktivitou, kterou můžete sami přispět k tomu, že se štěnice nestanou i vaším problémem, je prevence. Vrátíte-li se z dovolené, hned všechno oblečení vyperte alespoň na 60°C. To samé platí, pokud nějaké oblečení zdědíte nebo koupíte z druhé ruky. A pořádně si prohlédněte i starší nábytek! I na něm můžete objevit zlověstné černé tečky.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.