01_matrace

Vyvarujte se chyb při výběru matrace

Spánkem trávíme dobrou třetinu svého života a to už je doba, kvůli kterému stojí za to věnovat výběru matrace, na které se spánku oddáváme, dostatečnou pozornost. Výběr matrace přitom není úplně snadná záležitost, už jen proto, že z principu máte pro její otestování jen omezený čas a většina lidí má určité zábrany, které komplikují pečlivé zkoušení matrace v obchodě. Je tedy důležité vyrazit do obchodu alespoň teoreticky připraven a díky tomu se vyhnout některým častým chybám, které se s výběrem matrace často pojí.

Jak v noci spíte?

Velmi důležitým parametrem je pro matraci její pevnost, resp. tvrdosti. Výběr té správné tvrdosti je oproti obecné představě hodně podmíněn způsobem, kterým spíte (pozor, nejedná se o polohu, ve které usínáte, ale o polohu, do které se následně nejčastěji přesunete).

Pro spáče, kteří preferují polohu na zádech, je důležité, aby jim matrace poskytla dostatečnou oporu páteře, přitom si však stále udržela měkkost zajišťující příjemné pocity. Výsledkem je matrace s tvrdostí někde veprostřed stupnice.

Ti z nás, kdo spí nejčastěji na břiše, budou potřebovat spíše tvrdí matrace, neboť u těch měkčích by byla páteř bez opory kvůli prohnutí velmi namáhaná. Měkká matrace je naopak dobrou volbou pro ty, kdo spí na boku. Měkká matrace si vytvaruje přesně podle ležícího těla a vytvoří tak jeho ideální podporu.

Jinými slovy, nevěřte tomu, že existuje jedna konkrétní a obecně platná „ideální tvrdost“ matrace.

02_matrace

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Materiál

Na trhu jsou k sehnání matrace z rozdílných materiálů: pružinové, taštičkové, pěnové, latexové, hybridní… Rozhodnout se mezi nimi musíte sami na základě subjektivního pocitu. Vždy se zeptejte, zda je možné matraci otáčet. Pokud to jde, jedná se o způsob, jak významně prodloužit její životnost. Pokud to ale možné není, je to dáno pravděpodobně unikátní strukturou matrace, které má zase jiné výhody.

Jak vybírat matraci v obchodě

Zde je třeba odhodit zábrany a matraci zkoušet dostatečně dlouho, stejně jako si vyzkoušet různé polohy, stejně jako převalování se. Pokud vybíráte matraci pro manželskou postel, vybírejte matraci dělenou, tj. takovou, která má každou polovinu jinou, přesně podle potřeb konkrétního spáče.

Při zkoušení matrací si také dejte pozor, aby matrace ležela na tom samém podkladu jako máte doma. Pokud máte doma lamelový rošt a v obchodě je položena na pevný základ, bude pravděpodobně chovat jinak.

A nakonec: vždy se hodí, pokud lze matraci do určité doby vrátit z důvodu nedostatečného komfortu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *