Skladování potravin: Pozor na chyby, které znehodnocují kvalitu i chuť

lednice

Přijdete domů z nákupu a takřka vše dáváte automaticky do ledničky? Nesledujete dobu trvanlivosti mražených potravin? Děláte většinu věcí tak, jak bylo zvykem u vás doma? Někdy stačí málo, aby se jídlo zkazilo. Poradíme vám, jak správně skladovat potraviny. Díky tomu se zachová nejen chuť, aroma, ale hlavně nedojde k znehodnocení.

Skladovací prostory pro potraviny by měly splňovat určité nároky, aby nedocházelo ke ztrátě kvality jídla a následné zkáze. Konkrétní podmínky závisí na typu potravin a účelu skladování. Nejde jen o zachování chuti, aroma, ale také především o zdravotní nezávadnost. Na které chyby je třeba si dát zejména pozor?

Ponechání v originálním balení

Necháváte koupené jídlo v obalu, ve kterém bylo zakoupeno? Pak to je ve většině případů chyba. Například takové cereálie pro krátkodobé skladování v plastovém sáčku postačí. Ale při delším skladování je rozhodně třeba zvolit skleněnou nádobu s uzávěrem. Takto jsou potraviny chráněny před škůdci a rovněž se do nich nemůže dostat vlhkost.

rajčata

Foto: Pixabay

Skladování takřka všeho v lednici

Patříte mezi ty, kteří se domnívají, že když dají potraviny do lednice, tak déle vydrží? Pokud po příchodu z nákupu bez přemýšlení hrnete většinu nákupu do lednice, tak pozor. Jedná se o jednu z nejčastějších chyb. Zdaleka ne vše patří do lednice. Platí zejména u ovoce a zeleniny. Některé druhy působením chladu ztrácejí na chuti, struktuře a jsou znehodnocovány. Například se jedná o rajčata a banány. Oboje do lednice nepatří. Stejně tak i brambory, neboť obsahují škrob, který se při nízké teplotě mění na sacharidy a ty se kazí rychleji než při skladování ve sklepě. Do lednice byste neměli dávat ani pečivo v igelitovém sáčku. Pečivo všeobecně potřebuje dýchat a sáček ještě k tomu zadržuje vlhkost, což podporuje vznik plísně.

Překročení maximální doby trvanlivosti

Chyba, která je častá, a to především u mražených potravin. Mražené potraviny nevydrží věčně, jak si mnohdy myslíme. Například zmrazené syrové maso je možné v běžné mrazničce skladovat po dobu 2 až 4 měsíců, vařené pak po dobu 1 roku. Ovoce a zeleninu můžete zamrazit a skladovat 8 až 12 měsíců. Je tak vhodné si mražené potraviny označit datem zamrazení. Díky tomu budete mít přehled.

Zdroj: living.cz, vitalia.cz

Náhledové foto: Pixabay