Rostliny, které je třeba zasadit pro podzimní sklizeň

Mrkev

Klíčem k naplánování podzimní zahrady je dostat všechny vybrané rostliny včas do země. Ve většině zón to znamená výsadbu koncem července nebo začátkem srpna. To dává rostlinám dostatek času na to, aby se vyvinuly a obrnily před příchodem mrazu. Ujistěte se, že znáte obvyklé datum, kdy začne mrazivé počasí, abyste mohli vysévat nebo přesazovat dostatečně s předstihem a aby rostliny měly dost času na dozrání.

Mrkev

Mrkev je úžasnou volbou pro podzim, protože je jednoduchá na vývoj a vydrží chladné teploty. V zemi vydrží, i když je mráz, a jejich dužina bude chutnat o něco sladčeji. Většina odrůd se vyvíjí přibližně 70 až 90 dní. Ať tak či onak, v případě, že se rozhodnete nasadit mrkev těsně před datem výsadby, zvolte mrkev trpasličí!

Ředkvičky

Tato zelenina je jednou z nejrychleji rostoucích zeleninových plodin. Většina druhů se vyvíjí méně než měsíc. V případě správného načasování je můžete sklízet i dvakrát do roka. Solidním druhem, který dobře reaguje na změny klimatu, je Plum Purple.

Švýcarský mangold

Švýcarský mangold není tak dobrý jako kapusta, ale i tak je to dobrá volba pro pozdně letní výsadbu, protože snese lehký mráz. Většina druhů potřebuje k růstu 50 až 60 dní. A pokud je nezasadíte dostatečně brzy, budete na konci sezóny sbírat poněkud menší množství. Vysaďte pětibarevný mangold pro barevnou zahradní přehlídku.

Fazole

Fazole jsou choulostivé plodiny, ale rychle rostou a plodí. To znamená, že je obvykle dostatek času na vysazení další várky těchto rostlin. Držte se fazolí keříčkových, protože jsou odolnější než fazole stonkové a obvykle se vyvíjejí rychleji. Rychle rostoucím druhem keříčkových fazolí je Bountiful, který se vyvíjí 45 až 50 dní.

Kapusta

Tato výživná zelená zelenina je zdravá a jednoduchá na pěstování. Několik druhů bylo vyšlechtěno tak, aby odolávaly mrazivým teplotám, což umožňuje pěstitelům pokračovat ve sklizni i během zimy. Řada druhů se vyvíjí do 60 dnů, ale i vy budete moci sklízet v jejich menší podobě. Odolné vůči chladu jsou odrůdy sibiřská, západní a bílá ruská. Stejně jako mrkev i kapusta po mrazech zesládne.

Brokolice

Brokolice
Foto: Pixabay

Brokolice je zelenina do chladného období a nejlépe se vyvíjí na konci sezóny. Většina lidí má s pěstováním brokolice potíže, protože ji vysazuje ve špatnou dobu. Hlavičky, které se vyvíjejí v chladnějším klimatu, jsou chutnější a kvalitnější než ty, které se sklízejí v horkých letních měsících. Brokolice má tendenci se vyvíjet přibližně 90 dní.

Bok Choy a asijská zelenina

Řada zahrádkářů bojuje s problémem pěstování rostlin citlivých na teplo uprostřed léta, protože rostliny vysílají květní stvoly, které zhořknou. Když je velmi horko, několik rostlin – jako bok choy a řada asijských zelených rostlin – vyletí, jakmile vyrostou ze země. Tyto rychle rostoucí zelené rostliny jsou mnohem vhodnější pro pěstování v chladném období a jejich vývoj netrvá dlouho.

Salát

Další zeleninou, která není příznivcem tepla, je hlávkový salát. Semena a rostliny mají tendenci prospívat mnohem lépe v chladných podmínkách. Výběrem správného druhu si můžete salát užívat i na konci podzimu – s pomocí několika udělátek, jako jsou kryty nebo rámy.

Zelená cibule

Zelená cibule
Foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že cibule jsou citlivé na změny slunečního svitu, není možné je vysazovat na konci sezóny a sbírat jejich cibulky během mrazu. Většina cibulí potřebuje dlouhou vegetační dobu. Přesto však můžete vysadit zelenou cibuli nebo cibuli svazkovou, protože její vývoj obvykle netrvá déle než 60 dní.

Dýně

Podzimní dýně je to, co lidé zpravidla sbírají, když se blíží konec podzimu. Pěstování dýní však trvá dlouho. Letní dýně se naproti tomu vyvíjí úžasně rychle.

Zdroje info: pestujeme.cz, izahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay