Povrchové úpravy pálené tašky

pálené tašky

Pálené tašky se řadí mezi nejoblíbenější střešní krytiny vůbec a rozhodně stojí zato jejich služeb využít. Pokud si momentálně plánujete realizaci nové střechy anebo jste se dostali do fáze stavby, kdy je zapotřebí střešní krytina, tak bude určitě stát zato zvážení, jaký typ povrchové úpravy budete u pálené tašky volit. Je vcelku jasné, že každá povrchová úprava stojí určité finanční prostředky, jež se promítnou jak do celkové ceny tašky za jeden kus, tak i do kompletní ceny vaší střechy. Není tak od věci přesně znát možnosti povrchové úpravy pálené tašky.

Režná pálená taška

Pokud bude někdo mluvit o tom, že se mu líbí pouze režná pálená taška, pak zcela jistě bude mluvit o základní verzi pálené tašky. Jedná se tedy o pálenou tašku bez jakékoli povrchové úpravy. Tento typ pálené střešní tašky je pochopitelně úplně nejlevnější, nicméně také nejméně odolný. Na fakt, že vám na tašce poroste za několik let mech, se psychicky připravte a rozhodně si nemyslete, že na vaši střechu se nedostane. I proto je vhodné si připlatit.

Engoba

Jestliže chcete základní úpravu pálené tašky, pak se nabízí engoba. Tato povrchová úprava spočívá v tom, že na samotnou tašku je nanesena již při procesu pálení vrstva barevných jílovitých hmot. Taška je tak do značné míry ochráněna před nebezpečím právě růstu mechu anebo zachycování se nečistot. Déle také vydrží v původní barevnosti. Povrch tašky je matný.

Glazura jako maximální ochrana

Jestliže chcete pálenou tašku, která vám vydrží navěky a o jejíž existenci se nebudete muset starat, pak se zcela jistě vyplatí glazovaná taška. Ta se vyrábí tak, že na povrch klasické pálené tašky jsou nastříkány různé skelné příměsi. Taška je minimálně porézní a vysoce lesklá. Mechy ani jiné porosty nemají šanci se na ní díky jejímu hladkému povrchu udržet. Doslova královská glazura tak cohrání tašku maximálně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.