Podzim se blíží: Co je třeba vědět o sklízení ořechů

ořechy

S ubývajícím světlem a příchodem chladnějších dní začne v silném větru padat nejen listí, ale i ořechy. To je nejvhodnější doba na sklizeň dobrých vlašských ořechů, které mají všichni tak rádi, a nejen ve vánočním cukroví. Vlašské ořechy se hodí nejen do cukroví a dalších receptů, ale i pro vaši krásu. Nasbírejte si jich proto v období podzimu plné košíky.

Proč je dobré sbírat ořechy?

Ořechy jsou bohaté na antioxidanty, jsou zdrojem dalších prospěšných látek jako jsou například Omega 3 – mastné kyseliny, působí v řadě případů protizánětlivě, a v neposlední řadě jsou prospěšné i pro naše trávení. Ořechy padají ze stromu rok co rok a často je můžeme vidět nejen na zahradách, ale i v alejích stromů podél silnice.

Kdy je vhodné ořechy sbírat?

Pokud jsou listy ořešáku již nažloutlé, je to také známka dozrávání jeho plodů. Ty jsou zpravidla uloženy v chráněném pouzdře, které při dozrání ořechy volně opouští. Od začátku září tak můžete vidět na zemi první spadané plody. Sklizeň zralých ořechů však neprobíhá jen v období září, ale trvá až do listopadu, kdy jsou plody velmi chutné.

ořechy

Foto: Pixabay

Se sklizní ořechů vám pomůže vítr

Pokud na podzim silně zafouká, nebudete mít se sklizní ořechů mnoho práce. Pakliže se nepohne během začátku podzimu ani list, budete si muset poradit s tyčí zakončenou háčkem. S tou se ořechy shazují nejsnadněji. Stačí je pomocí tyče vytřepat. Ořechy dopadnou bezprostředně blízko stromu, takže nebude mít problém vysbírat je později ručně.

Ořechy na zemi příliš dlouho nenechávejte

S příchodem podzimu se ale zvyšuje i vlhkost, přibývá pochopitelně dešťových srážek, které mají vliv na vlhkost půdy. Zůstanou-li ořechy ležet ve vlhké půdě delší dobu, je pravděpodobné, že chytnou brzy plíseň, nebo je odnesou hlodavci. Sběr ořechů by tak měl proběhnout vždy co nejrychleji. Také ořechy, které se samy ze slupky nevylouply, raději rychle vyloupejte ven ručně.

Na loupání a odstraňování slupek si vezměte vždy pracovní rukavice. Slupky z ořechů pouštějí hnědou šťávu, která se vsakuje do pokožky a způsobuje i řadu alergických reakcí, proto je třeba být při čištění ořechů opatrní.

Z ořechů odstraňte zbytky nečistot pomocí silnější utěrky. Ořechy v žádném případě nenamáčejte pod vodou. Nechte je očištěné volně uschnout na tácku, nejlépe na vzduchu. Nevystavujte je ani příliš prudkému slunci. Postačí je nechat v polostínu v průvanu, aby co nejlépe oschly. Na sušení ořechů vám tak postačí bohatě pár dní, maximálně týden. Poté je zcela suché uložte do prodyšného pytle. Zásob na zimu není nikdy dost.

Vlašské ořechy ve skořápkách, které jsou dobře uskladněny v suchu, vám vydrží klidně i tři roky. Neukládejte je nikdy do plastových sáčků, na uskladnění volte raději prodyšné tkané látky.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/sklizen-vlasskych-orechu-sber-suseni-a-skladovani/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/sklizen-orechu-chyby-30000916.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.