Hortenzie by se měly prořezávat, aby byly silné a zdravé

Hortenzie

Řešení otázky, kdy stříhat hortenzie, závisí na druhu, který máte. Ty, které kvetou na začátku léta na starém dřevě (výhony vytvořené v minulém roce), by se měly stříhat během léta ihned po odkvětu. Druhy hortenzií, které kvetou na novém dřevě (výhony vytvořené ve stejném roce jako jejich poupata) během léta, lze stříhat koncem zimy nebo začátkem jara, v mírném podnebí možná i v době podzimu.

Než se pustíte do práce…

Nezapomeňte se podívat i na to, jak se suší hortenzie, pěstují hortenzie v květináčích, hnojení hortenzií a jak dochází ke změně barvy hortenzií. My se dnes budeme soustředit výhradně na řez hortenzií. Ale před tím, než začnete, očistěte nůžky dezinfekčním prostředkem a rozhodněte se, které budou nejšetrnější.

  • Staré dřevo: Mezi druhy, které kvetou na starém dřevě, patří především známé hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) a také hortenzie dubolisté (Hydrangea quercifolia), drsnolisté (Hydrangea aspera) a pnoucí (Hydrangea petiolaris).
  • Nové dřevo: K těmto odrůdám především patří hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) a hortenzie hladká (Hydrangea arborescens).
  • Opětovné kvetení: Opakovaně kvetoucí kultivary, jako je například hortenzie Endless Summer, vyrůstají na starém i novém dřevě a měly by být ošetřovány stejně jako staré druhy dřeva, aby se docílilo co největšího množství nepřetržitě kvetoucích květů.

Jak stříhat hortenzie kvetoucí na starém dřevě?

Pokud přemýšlíte, kdy ostříhat hortenzie, které vyrůstají na starém dřevě, jako jsou například hortenzie velkolisté a dubolisté, udělejte to po skončení jejich kvetení. V případě, že ve vašem podnebí vyraší v červnu, zastřihněte je například na začátku července. Neodkládejte stříhání hortenzií až na srpen, jinak byste mohli odříznout nová poupata, která se již začala vytvářet pro další rok.

Hortenzie 2
Foto: Pixabay

Uvadlé květy, které na keři hortenzie zůstanou, odrhněte.

Odstřihávání hortenzií v podstatě znamená, že odstřihnutím odstřihnete odumřelé hlavičky květů. Proveďte to tak, že pomocí nůžek ustřihnete každý stonek pod květní hlavou a pod ní odstřihnete nejbližších pár květů. U druhů lacecap odstřihněte nad druhým párem listů, abyste zabránili tvorbě semen. V případě, že se vám líbí pohled na dozrávající květy, budete je moci na rostlině nechat, zejména u druhů s dubovými listy, na kterých se květy neustále zatemňují do růžova a poté do purpurového tónu.

Odstraňte větve, které jsou odumřelé

Odstřihněte větve, které zkřehly a nejsou na nich žádné listy ani zelená zbarvení. Zkraťte je až do bodu, kdy v nich vidíte zelenou dřeň, nebo – v případě větví, které se nezdají být vůbec zelené – ty odstraňte úplně. Tam, kde se o sebe třou dvě větve, odstřihněte tu nejslabší (nejmenší), aby nepoškozovala druhou – v případě těchto zelených větví použijte obtokové nůžky, pokud to bude možné. Nakonec z rostliny odstraňte přibližně třetinu nejstarších stonků.

Hortenzie 3
Foto: Pixabay

Zkraťte keř hortenzie podle velikosti, ke kterému se přikláníte

V případě, že se keř na svou plochu příliš rozrostl, zkraťte ho na velikost, který potřebujete, a každý řez proveďte cca o ¼ palce párem listů. V každém případě je nepravděpodobné, že by to keř na dlouho zadrželo. Obvykle se rostlina rychle vrátí k předchozí velikosti. Typicky proto je nejlepší vysazovat hortenzie tam, kde mají dostatek prostoru k růstu!

Zdroje info: ireceptář.cz, dáma.cz

Náhledové foto: Pixabay