Ořechové skořápky na čaj a jejich další využití

02_skorapky

Vlašské ořechy jsou oblíbenou pochoutkou mnoha lidí a častou ingrediencí do řady pokrmů, za všechny jmenujme např. ořechovou bábovku. Pořád ale mluvíme pouze o využití jader ořechů. Naši předci však dobře věděli, že velmi užitečné mohou být i zdánlivě nepoužitelné skořápky. Ty přitom v dnešní době putují v lepším případě do igelitového pytlíku a na Vánoce se využijí pro výrobu lodiček či dekorací adventního věnce, v horším potom do koše. Ořechové skořápky lze ale využít i jinak. Jak?

Čaj ze skořápek

Skořápky vlašských ořechů jsou bohaté na ceou řadu potřebných a zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně jód, fosfor, draslík, sodík, železo, zinek, mangan, vápník, hořčík či měď. Proto ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, odvar z ořechových skořápek je ve skutečnosti velmi zdravý a výživný. Na přípravu tohoto netradičního čaje je třeba zhruba jeden šálek na menší kousky nadrcených skořápek na jeden šálek vroucí vody.

Pokud budete skořápky vařit déle a v menším množství vody, změknou a vznikne kaše, kterou můžete následně použít jako netradiční zubní pastu, která je velmi účinná při odstraňování zubního plaku.

01_skorapka

Foto: Pixabay

Benefity pro rostliny

Ze všech výše uvedených látek, které skořápky obsahují, nemusí profitovat pouze lidé, ale mohou být prospěšné i rostlinám. Použít je lze dvěma způsoby. Jednak je možné skožápky nadrtit na drobné kousky a zakomponovat je do hlíny u pokojových rostlin. Jejich pozitivní působení spočívá v tom, že budou do hlíny postupně uvolňovat živiny a rostlinám tak prospívat, ale také v tom, že umí držet vlhkost a i tu postupně uvolňovat.

Pro rostliny na zahradě je vhodnější skořápky spolu s dřevem spálit a vzniklý popel nasypat k rostlinám. Efekt bude tentýž. Doma i na zahradě potom není od věci nalámané skořápky položit také přímo k rostlinám, neboť jejich aroma odpuzuje smutnice, mšice a další škůdce.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.