Jak vybrat správný typ klimatizace

01_klimatizace

Pokud přemýšlíte nad pořízením klimatizace do vašeho domovu, určitě jste byli překvapeni, kolik typů a druhů klimatizací je na trhu k dostání. To je sice pozitivní, zvyšuje to však nároky na výběr. Který typ by se do vašeho domu či bytu nejvíce hodil? Dnes si zkusíme říci, dle čeho klimatizaci vybírat. Pojďme tedy na to!

Jen chlazení nebo i topení?

První si musíte zodpovědět otázku, za jakým účelem chcete klimatizaci pořídit. U většiny bude primárním důvodem samozřejmě ochlazování vzduchu v místnosti, zejména v horkých letních dnech. Chcete ji však jen na to? Nevyužijete i její ohřev vzduchu přes zimní měsíce? Zodpovězení této otázky vám pomůže vybrat mezi typy jen s chlazením nebo s chlazením i ohřevem. Dalšími funkcemi klimatizace mohou být různé prachové filtry či funkce aktivního čištění vzduchu či jeho zvlhčování. Je tedy na vás, co od klimatizace očekáváte.

Mobilní či pevně umístěná?

Poté si musíte vybrat mezi dvěma základními typy – jedny klimatizace jsou mobilní, druhé pevně umístěné – nejčastěji nástěnné. Pokud vyberete nástěnnou klimatizaci, vězte, že se skládá z dvou částí. Jde o vnitřní jednotku s výparníkem a venkovní jednotku s kompresorem a kondenzátorem. Venkovní jednotka se nejčastěji umisťuje na venkovní stěnu domu nebo na balkon. Výhodou těchto nástěnných klimatizací je zejména to, že jsou výkonné, méně hlučné a nezabírají v interiéru tolik místa. Hodí se hlavně do bytů či domů, které jsou obývány po celý rok. Jsou však spojeny s vyšší pořizovací cenou a náročnější instalací. Mobilní jednotky jsou pak dobré tam, kde není místo na nástěnnou instalaci a například na víkendové chalupy. Mají vyšší spotřebu a jsou hlučnější.

Foto: Pixabay

Cena a provoz klimatizace

Dalším určitě důležitým faktorem je cena. Nikoli však jen ta pořizovací – tu si každý snadno srovná sám – ale i cena provozu klimatizace. Do toho se započítávají zejména náklady na elektrickou energii. Dobré je tedy u vybraných modelů zkoumat energetické štítky. Obecně platí, že nástěnné pevné klimatizace jsou šetrnější. Poté při zkoumání konkrétních štítků konkrétních modelů vám může sloužit následující pomůcka. Klimatizace v energetické třídě A++ vás při ročním používání v rozsahu 600 hodin vyjde asi na 2500 Kč. U třídy A je to již 3000 Kč za rok.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.