Ani doma nezapomínejte na pivní tácky

K pivní kultuře patří kromě řady dalších propriet i pivní tácky. V restauracích a hospodách s nimi počítáme, doma na ně ale dost často zapomínáme. Je to přitom velká škoda, neboť takový pivní tácek nejen, že dokáže dodat domácí konzumaci piva tu správnou atmosféru, ale existují také objektivní důvody proč jej používat. Koneckonců, ty chytré hlavy, které pivní tácek vymysleli, to nedělali pro zábavu, ale měli k tomu dobré důvody.

Historie pivních tácků

Pivní tácky dnes vkládáme pod sklenici, pro někoho bude možná trochu překvapením, že původně patřily někam úplně jinak. Ona kolečka z dřevěné drtě se totiž původně pokládala navrch coby tzv. „bierdeckel“, který zabraňoval padání listí či hmyzu do sklenice. S tím jsme se postupně naučili žít a již v 19. století přišli naši předci na to, že „bierdeckel“ bude užitečnější pod pivem spíše než na něm.

Důvodů k tomu bylo vícero a nutno podotknout, že papírové tácky (resp. ty ze zmíněné dřevěné drtě) se ukázaly jako nejlepší i přesto, že se objevila řada pokusů využít i jiné materiály.

01_tacky

Foto: Pixabay

Jak doma používat pivní tácky?

Důvody, proč doma používat pivní tácky, jsou stejné jako ty, které vedly k jejich zavedení. Na pivním tácku především sklenice neklouže. Papírové pivní tácky navíc velmi dobře sají zkondenzovanou vodu, která stéká po sklenici i trochu toho vylitého piva. Z toho také plyne, že porcelánové pivní tácky, které nám dnes trochu voní romantikou První republiky, nejsou tak úplně vhodné. Bude se v nich totiž tvořit loužička, kterou na sebe neopatrná návštěva snadno vylije. Kromě toho jsou poněkud hlučné. I další materiály, ze kterých se občas dělají netradiční tácky, jsou díky své nesavosti nevhodné. Jedná se např. o kůži nebo korek. Nelze však nepřiznat, že mnohé z nich vypadají opravdu zajímavě.

Pořiďte si proto na doma dostatečně velkou sadu papírových tácků (návštěvě přece nebude dávat již jednou použité). Ideálně pokud budou s nějakým lokálním motivem. Pokud budete návštěvu hostit na chalupě uprostřed lesa, hodit se mohou myslivecké motivy apod. Každopádně si servírováním piva na tácek šplhnete nejen u vyložených pivařů, vypadá to zkrátka lépe.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.