Kdy vykopat mečíky, aby vás příští léto opět oslnily svou krásou

Kdy vykopat mečíky, aby vás příští léto opět oslnily svou krásou. Pohlídejte si několik důležitých faktorů. Mečík (Gladiolus) patří na zahradě mezi oblíbené květiny. Málokdo však ví, že u nás roste i jeho divoká forma zvaná mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus). Ovšem zatímco ta v zemi bez potíží přezimuje, klasické mečíky je třeba na podzim vykopat, aby je nepoškodil mráz. A kdy to provést?

Řiďte se dobou květu

Vykopání a skladování hlíz mečíků je tak trochu věda. Pokud to neuděláte správně, můžete je vážně ohrozit. Postup je jednoduchý. Optimální termín pro vykopávání hlíz mečíků je odvislý od toho, kdy vám na zahradě vykvetly. Ideálně byste je měli ze země vyjmout čtvrtý nebo pátý týden po odkvětu. Obvykle se tedy tento úkon provádí v září, u pozdě kvetoucí gladiol pak jde o říjen. Termín vykopávání mečíků není příliš vhodné oddalovat – půda na záhonku totiž pak promokne a značně prochladne. A delší ponechání hlíz mečíků v takto nepříznivých podmínkách podporuje plísňové infekce a další choroby.

Foto: Pixabay

Všeobecně lze také říci, že se mečíky vykopávají ve chvíli, kdy jejich listy začnou žloutnout. Pro tuto činnost si vyberte slunečný a suchý den – vlhkost totiž podporuje šíření houbových chorob. K vykopání použijte vidle a hlízy jemně očistěte od zeminy. Po vykopání seřízněte listy 5 až 10 cm nad hlízami. Poté půdu pohnojte směsí skládající se z 15 gramů superfosfátu, 15 gramů dusičnanu amonného a 30 gramů sulfidu draselného (dávka na jeden metr čtvereční).

Kde skladovat hlízy mečíků

Nejdříve nechte hlízy vyschnout. Poté by měly být uskladněny po dobu 5 až 7 dnů v teplé a vzdušné místnosti (nejlépe při teplotě 22 až 24 °C). Po několika dnech očistěte hlízy mečíků od přebytečných listů (jednoduše je odkruťte) a postarejte se i o zbytky kořenů. Pokud jsou hlízy velké, pak odstraňte suché krycí šupiny a oddělte starou (mateřskou) hlízu od té dceřiné. Po této době tak hlízy pečlivě prohlédněte a vyřaďte všechny měkké, plesnivé a viditelně nemocné.

Takto připravené hlízy uložte v jedné vrstvě do děrovaných krabic, košíčků nebo do otevřených papírových sáčků a uložte je do suché a vzdušné místnosti s teplotou 5 až 8 °Celsia. Během doby skladování se vyplatí hlízy alespoň jednou měsíčně kontrolovat a průběžně odstraňovat ty nemocné.

Co vyrývat na podzim

Ale mečíky alias gladioly nejdou jediné, které je třeba na podzim vyjmout z půdy. Mrazy nesnáší ani montbrécie (Crocosmia), dosny (Canna), begonie (Begonia), frézie (Freesia), lilie (Lilium), jiřiny (Dahlia), tygřice (Tigridia)a také některé druhy sasanek (Anemone).

S čím kombinovat mečíky

A kam na konci jara mečíky vysadit? Pokud vsadíte na ty módní černé (Gladiolus x Gortulanus ‚Black Jack‘), dejte je dohromady s podobně zbarvenými cibulovinami. Patří mezi ně například:

  • Tulipány (Tulipa triumph „Paul Scherer“)
  • Hyacint (Hyacinthus ‚Dark Dimension‘)
  • Kala černá (Zantedeschia odessa)
  • Sloní ucho (Colocasia ‚Black Magic‘)
  • Jiřina (Dahlia ‚Arabic night‘)
  • Kosatec (Iris nigricans ‚Dark Vader‘)
  • Denivka (Hemerocallis ‚Black Emanuel‘)

Zdroj: https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/meciky-neboli-gladioly-a-jejich-pestovani-jak-se-o-ne-starat/, https://www.narcisy.cz/jak-pestovat/-jak-pestovat-meciky/, https://www.flora-kvetiny.cz/o-kvetinach/, https://www.narcisy.cz/jak-pestovat/-jak-pestovat-meciky/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.