Živý vs. umělý trávník na zahradě a terase

Trávník

Snem mnoha lidí je mít svůj vlastní kousek trávníku. Dřív jste k tomu potřebovali zahradu, protože jedinou šancí bylo si trávník vypěstovat, dnes ale máte možností mnohem víc. Můžete si koupit přírodní travní koberec nebo dokonce i vzrostlou luční trávu. Můžete si postaru upravit terén, trávu zasít a pak zalévat, hnojit a jinak opečovávat. Ale i když zahradu nemáte, můžete si pořídit na terasu nebo balkon trávník umělý. Každý z nich má svá pro a proti, tak si je pojďme projít.

Přírodní tráva

Živý trávník nechybí na naprosté většině českých zahrad. Sice u nás nejsme tak zatížení na správnou délku pažitu jako jsou třeba v Británii, ale i tak je údržba trávníku pro mnohé doslova posedlostí. Nutno podotknout, že je to celkem časově náročný koníček. Ať už se rozhodnete vypěstovat si vlastní trávník ze semínek, nebo si necháte trávu přivézt jako travní koberec, tím to rozhodně nekončí. 

Už před výsevem nebo pokládkou musíte důkladně připravit půdu. Přírodní tráva pak vyžaduje od jara do podzimu sekání, odstraňování uschlé trávy a mechu, zalévání a hnojení, aby byla pořád v dobré formě. Nezapomeňte ani na to, že ne každý druh trávy se hodí na každé stanoviště. Rozhoduje typ půdy, zda je suchá či vlhká, zda je ve stínu či na přímém slunci a také, jak moc ho hodláte zatěžovat.

Dostat se od rozházení semínek až po kvalitní živý travní koberec může trvat i několik let. Zrychlením je proto objednat si předpěstovanou trávu v podobě koberce, kterou stačí položit, pár týdnů nepřetěžovat a zalévat a pak už máme krásný trávník, který zakořenil a dál už roste přirozeně. Pozor si ale musíte dát, aby tráva nebyla po nařezání do pásů nebyla uložena před pokládkou na zahradě déle než 24 hodin. Pozor také na to, abyste měli trávního koberce dostatečně velkou plochu, a to včetně rezervy. Při dokupování později byste nemuseli dostat stejný druh a na zahradě by to bylo vidět.

Výhodou je, že přírodní trávník láká do zahrady hmyz a tím i ptáky a další živočichy. To platí zejména, pokud necháváte alespoň na části zahrady trávu vzrostlou a s lučními květy, nebo praktikujete tzv. mozaikovou seč. Ta znamená, že se část trávníku poseká a část nechá s květy, což dává zahradě život i tvar. Například dlouhé trávy oživí zahradu třeba svým pohybem ve větru, stejně jako třeba kopretiny, vlčí máky, chrpy a další luční krásky. 

Umělý trávník

Moderní variantou zelené trávy je venkovní umělý trávník. V současnosti už se vyrábí umělá tráva v takové kvalitě, že je na první pohled od přírodní k nerozeznáníumělá tráva v takové kvalitě, že je na první pohled od přírodní k nerozeznání. Nemusíte čekat, až vyroste, a také péče o ni je podstatně méně náročná než u trávníku živého. Budete jen potřebovat počáteční vyšší investici, a hlavně vybrat si z celkem široké nabídky na trhu ten pravý typ. 

Vyrábí se různé druhy umělé trávy s různými vlastnostmi – některé se hodí pro sportovní plochy, jiné na klasické zahrady, včetně těch, kde pobývají domácí mazlíčci, další se hodí nejlépe na terasy a balkony. Můžete vybírat nejen podle materiálu, barevnosti, výšky stébel, ale také podle typu podložky a dalších parametrů. Pokud se chcete lépe zorientovat v tom, jak si vybrat umělý trávníkjak si vybrat umělý trávník, v prvé řadě si promyslete, co od něj očekáváte. A také, co by měl konkrétně splňovat. 

exteriér

Foto: Unsplash

Umělá tráva na zahradě? Proč ne!

Opravdu nejste zahradník, netoužíte po sekačce a zahrada je pro vás místo, kde se odpočívá nebo baví? Tak pro vás je umělá tráva na zahradu tím pravým řešením. Na soukromých zahradách se za nejvhodnější považují umělé trávníky vyrobené z polyethylenu (PE). Jedná se o kvalitní materiál, z něhož se vyrábějí umělé trávníky s přirozeným vzhledem, které jsou měkké, poddajné a budete po nich tak rádi chodit i naboso. Nemusíte se jí bát ani v případě, že máte doma pejska, nebo kočičku, Tento materiál nevstřebává pachy a na běžnou údržbu stačí jen proud vody z hadice. 

Jiné materiály jsou méně vhodné, protože jsou tužší a vypadají méně přirozeně, nebo jejich kvalita neodpovídá zátěži na běžné zahradě. Samostatnou kategorií jsou ale umělé trávníky na sportoviště, pro které se jako materiál používá polyamid (PA), nebo nylon. Přes stále se rozšiřující nabídku barev zůstává nejoblíbenější barvou zelená, pokud možno v co nejpřirozeněji vyhlížejícím provedení. Výrobci tomu vycházejí vstříc, takže si můžete pořídit i umělé trávy ve dvou barvách, které imitují sušší trávu v podrostu a vyšší zelená vlákna jako trávu novou.

Kombinujte umělou a přírodní trávu

Stejně jako můžete kombinovat výsev ze semen a pokládku živého travního koberce, můžete na své zahradě zkombinovat i kus umělého a kus přírodního trávníku. Zkombinujete tak výhodou obou
– budete mít méně práce s údržbou, ale nepřijdete o hmyz a další živé tvory v zahradě.

Jaký umělý trávník na balkon a terasu

Na terasách a balkonech se přírodní trávník dá pěstovat jen stěží, ale umělý trávník na terase už dnes není nijak neobvyklý. Překážkou u teras a balkonů není ani cena, protože jejich plocha je menší než u zahrad. 

U terasy i balkonu je velmi důležitá také kvalita podložky. Doporučuje se zejména podložka z hydroizolační fólie s malými výstupky, tzv. nopy. Díky nim může kolem nopové fólie proudit vzduch, proto se nopová podložka používá k oddělení nějakého stavebního prvku, tedy zde dlážděné či betonové podlahy balkonu nebo terasy, od vlhkého prostředí. 

Pozor také na to, zda má terasa vhodný spád, případně i odtok, aby se vám na ploše pod umělou trávnou nekumulovala voda třeba po dešti nebo mytí. Na terasy se doporučují středně vysoké trávníky s délkou stébel 2 až 3,5 cm, na balkony mohou být i vysoké s výškou nad 4 cm. 

Péče o trávník

Právě množství času potřebného pro údržbu trávníku je pro mnohé zásadní ve chvíli, kdy volí mezi živou a umělou trávou. 

Péče o přírodní trávník

Jakmile se tráva zazelená, nastane sekací období. Někdo seká po týdnu, další po dvou či ještě déle, ale sekat musí všichni, pokud nechtějí mít louku s trávou po pás. Ale to není jediná péče o přírodní trávník. Kromě sekačky budete potřebovat také vertikutátor, nebo alespoň vhodné travní hrábě a taky trpělivost, abyste se zbavili suchých stébel, mechu a dalších nevhodných součástí trávníku. 

exteriér

Foto: Unsplash

Musíte také dbát o správnou závlahu, zejména v horkých letních dnech, a vhodná hnojiva. Pro trávníky se vyrábí řada hnojiv nejčastěji v podobě granulí. Existují dokonce i hnojiva s obsahem selektivních herbicidů proti plevelům. Každý trávník potřebuje jinou péči a jinou výživu a někdy to je doslova alchymie. 

Péče o umělý trávník

Hodně lidí v podstatě potřebuje na údržbu umělého trávníku jen hadici s vodou a případně také koště s tuhými štětinami. Hadicí se umělý trávník snadno umyje, koštětem se zase odstraní listí a další nečistoty, které na trávník napadaly. 

V případě, že vám někdo poleje trávník kávou nebo sladkou limonádou, můžete použít také mokrý hadr nebo teplou vodu. Pokud máte domácího mazlíčka, můžete si pořídit také speciální dezinfekci určenou na umělou trávu. 

Pro dokonalou péči je vhodné trávník ošetřovat také takzvanou výplní, což může být například křemičitý písek, nebo gumový granulát. Ty se rovnoměrně rozprostřou po celé ploše trávníku a jednotlivá vlákna budou vzpřímená. Pro podrobnější tipy si ještě přečtěte článek o péči o umělý trávníkčlánek o péči o umělý trávník. V každém případě té péče bude třeba podstatně méně než u trávníku živého. 

Zdroje info: Autor, nasezahrada.com, vseprobydleni.cz, umelky.cz 

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.