Na kom je v zimě starost o chodník?

sníh

S příchodem zimy začínají majitelům domů nemalé starosti. V době, kdy venku napadne čerstvý sníh nebo se vytvoří námraza, je potřeba se postarat i o chodník před domem, střechu apod. Chodník se totiž stává při nízkých teplotách doslova kluzištěm, jehož nástrahám podlehnou často i ti nejzdatnější „bruslaři“. Pády a úrazy jsou časté a co je nejdůležitější: z právního hlediska za ně mohou často jejich majitelé.

Sníh na chodníku i na střeše

Podcenit odklizení sněhu se příliš nevyplácí. A netýká se to jen chodníku, rizikových faktorů je víc a patří mezi ně třeba sníh či led na střeše objektu. Také přístupovou či příjezdovou cestu k domu, kterou zavál sníh, je potřeba odstranit vždy včas. Odklidit je pak potřeba nejen cesty, ale i schody.

Chůze kolem vašeho domu nesmí být riziková nejen pro vás, ale platí to i pro případ, že u vás nečekaně zazvoní listonoška. Chodník proto solte a odmetejte z jeho povrchu i sníh. Dejte pozor i na nános vrstev sněhu a ledu, které padají ze střech vašeho domu.

sníh

Foto: Pixabay

Co když na sníh nestačím?

Pokud napadne sněhu tolik, že nevidíte ani na vlastní auto, neváhejte kontaktovat vaší obec. Za takovéto objemné množství sněhu už nejste zodpovědní. Je však potřeba dát na místo výstrahu s nápisem „Pozor, chodník se v zimě neudržuje.“ Jinými slovy, majitel je za stav vlastního chodníku vždy plně zodpovědný sice je, ovšem pokud stav chodníku nedokáže sám ovlivnit ani zlepšit, musí povolat příslušnou obec či město k odklizení. Zkrátka a dobře, musíte být schopni prokázat, že jste učinili vše pro to, abyste problém vyřešili.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/kdo-by-se-mel-behem-zimy-starat-o-chodnik/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/kdo-ma-povinnost-udrzovat-schudnost-chodniku-v-zime-30336.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.