Line se vaší domácností zápach? Můžete se ho snadno zbavit

Domácnost

Bojujete s nepříjemnými pachy v kuchyni, na toaletě nebo od domácích mazlíčků? Existují spolehlivé způsoby, jak se jich zbavit. A věřte, že levandulí, octem nebo citronem nic nezkazíte, ale ani pravou příčinu nevyřeší.

Vždy je nejprve zapotřebí vyřešit příčinu onoho zápachu. Tedy pokud cítíte zatuchlinu, musíte odstranit příčinu, kterou je obvykle vlhkost a plísně.

Odkud pach pochází?

Příčin odpudivých pachů může být hned několik. Ať už vstoupíte do běžného obchodu nebo do vlastní domácnosti, na vině jsou obvykle toalety. A to kvůli vlhkosti, neefektivně umyté umývárně či koupelně, neuklizenému koši na odpadky nebo pračce. Příčinou může být i cigaretový kouř nebo pach vašich domácích mazlíčků. V takovém případě vám mohou pomoci interiérové vůně!

Sáhněte po osvěžovači vzduchu

Existuje několik způsobů, jak navodit lepší domácí atmosféru a zbavit se zápachů, ale nejpřínosnější alternativou jsou běžné osvěžovače vzduchu. Především nejlepší možností je čerstvý vzduch – myslete tedy i na standardní větrání. Dejte si pozor na předměty obsahující aerosoly. Ty vás zápachů nezbaví, pouze je dokáží zakrýt, a to navíc škodlivými látkami.

Bez chemie – bylinky a ovoce

Známá je zejména levandule, meduňka nebo rozmarýn. Budete si je moci sami vypěstovat nebo si koupit sušená balení za pár korun. Skvělým tipem je zabalit bylinky do balíčků a rozmístit je po bytě – třeba u botníku nebo v pokoji.

Kromě toho mohou provonět byt i voňavé kousky ovoce, zejména citrusy. Oloupejte pomeranč, citron nebo mandarinku, kůru dejte na topení nebo ji poduste na sporáku, abyste přebili zápach z vaření. V případě, že si pořídíte nábytek z druhé ruky, zbavte se zápachu pomocí misky mleté zrnkové kávy.

Svíčky, vonné tyčinky a oleje

Vonné svíčky
Foto: Pixabay

Výběr vůní svíček, vonných tyčinek a olejů je prakticky nekonečný. Doporučujeme zvolit takovou, která je bez přidaných chemických látek, protože vonné svíčky obsahují látky, jako je benzen nebo toluen, které dráždí oči a ničí zdraví. V případě, že rádi tvoříte, skombinujte svíčky a esenciální oleje a vyrobte si z vosku vlastní vonnou svíčku.

Pomůže i jedlá soda a ocet

Bílý prášek vám může pomoci se zápachem. Říká se, že jedlá soda dokáže zneutralizovat zápach z bot, ledničky, koberců nebo gauče. A pokud vám něco nevoní v kuchyni, nalijte do misky trochu octa a za pár desítek minut ocet začne neutralizovat pachy z vaření.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay