Kapr ve vaně ano, nebo ne?

01_kapr

Nákup kapra z kádě několik dní před Vánocemi a jeho přemístění do vany, kde se z něj mohou děti v předvánočním čase těšit, patří ke koloritu českých Vánoc. Možná by ale stálo za to právě tuto tradici přehodnotit, anebo alespoň zredukovat. Kapr ve vaně totiž zažívá hodně nepříjemné chvíle. Proč není vhodné ho mít ve vaně dlouho? A pokud už se k tomu rozhodnete, jak byste k tomu měli přistoupit?

Kapra do vany raději ne

Jak již bylo řečeno, kapra byste do vany předně neměli vůbec přesouvat. Kapr totiž v takovém případě zažívá velký šok a tato situace je pro něj silně stresující. O tom, že stres z toho, že si s ním bude někdo ve vaně „hrát“, je potom ještě výrazně horší, není asi třeba mluvit.

Rybí utrpení ale není jediným důvodem pro to, abyste kapra do vany nedávali. Je totiž možné, že stresem uhyne a pokud se tak stane třeba přes noc, budete na štědrovečerní večeři porcovat uhynulého kapra.

02_kapr

Když už to musí být

V případě, že už se kapra ve vaně vzdát nechcete, třeba proto, že jeho zabití přímo u vás v kuchyni a následná příprava je prostě tradicí, udělejte to co nejšetrněji.

V první řadě to nepřehánějte s délkou pobytu kapra ve vaně. Dejte ho do ní opravdu jen na nezbytně dlouhou dobu poté, co si ho přinesete. Pokud uvidíte, že se naklání na bok, na nic nečekejte a okamžitě ho zabijte a zpracujte.

Pamatujte také na to, že kapr plaval v kádi s vodou, která byla velmi studená. Snažte se mu proto udělat vodu co nejchladnější. I tak ale bude teplejší než ta jeho původní a od jistého teplotního šoku šupináče asi neuchráníte, ať je alespoň co nejméně výrazný. Ve chvíli, kdy přijde jeho čas, vypusťte vodu a nechte jej nějaké 3 minuty uklidnit, potom jej přeneste do kuchyně a rychle jej usmrťte.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.