Výhody i nevýhody mezonetového bytu

01_panelak

Dnes si představíme druh bytu, který je určitě lákadlem pro mnoho lidí. Jde o takzvaný mezonetový byt, tedy o dvě bytové jednotky nad sebou, které jsou spojeny schodištěm. Jde tedy o byt s patrem. Podíváme se na jeho výhody, ale i významné nevýhody. Pojďme tedy na to!

Výhody mezonetového bytu

V první řadě je třeba říci, že nejčastěji jde o byty o stejné výměře. Jasnou výhodou je tedy dvojnásobný prostor pro obyvatele domácnosti. Stejně tak je výhodou vzdušnost a otevřenost interiéru. Mezonetový byt totiž velmi často zdobí velká okna. Jeho ozdobou a dominantou je tedy, nejčastěji menší prudší schodiště. Výhodou pro obyvatele bytu může být také hezký výhled. Mezonetové byty jsou totiž nejčastěji stavěny v nejvyšších patrech bytového domu.

Schody

Foto – Pixabay

Problémy s vytápěním bytu

Prvním problémem je, že mezonetový byt je náročnější na efektivní vytápění. Velmi často se totiž stává, že patro je přetopené a přízemí chladnější. Jde o přirozený jev. Při vytápění se teplý vzduch hromadí v horní části bytu. Pokud však budete mít v patře ložnice, jde o vcelku špatnou situaci, jelikož v ložnici má být pro spánek nižší teplota. Jak nerovnoměrné vytápění řešit? Musí se zde promyšleně dimenzovat topná tělesa. Je tedy náročnější vybrat styl a rozmístění topení a dalších prvků. V létě zase mohou mít obyvatelé mezonetového bytu problém s tím, že zejména v horním patře zde bude nesnesitelné horko. Důvodem je vyšší poloha bytu a množství velkých oken.

Vysoká cena

Mezonetový byt má nejčastěji dvojnásobnou výměru než byty obyčejné. To se však projeví i v ceně. V dnešní době je o mezonetové byty vcelku zájem. Tento zájem se však střetává s poměrně nízkou nabídkou, a proto je mezonetový byt spíše luxusem. Dále je pravda, že i provoz se může prodražit. Kvůli většímu množství oken či případnému balkonu či teras jsou zde vyšší nároky na vytápění.

Zdroj info: https://www.realcity.cz/magazin/9725/vyhody-a-nevyhody-mezonetoveho-bytu/

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.