Jak využít jehličí v domácí lékárně. Možností je hodně

jehličí

Jehličí se nám doma objevuje většinou ve spojení s vánočním stromkem nebo vánoční výzdobou v podobě ozdobných větviček. I tak dokáže jehličí krásně provonět byt. To ale není všechno, jehličí lze doma využít vícero způsoby.

Jehličí pro zdraví

Jehlice z mladých jehličnanů lze využít při rýmě a nachlazení. Tenhle osvědčený trik znaly již naše prababičky, které při onemocnění průdušek a silném kašli také vyvařovaly mladé jehličí. Připravovaly z něj sirup, který rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. Na výrobu sirupu je však třeba používat zejména mladé výhonky smrkového jehličí.

Jehličí, které obsahuje léčivé silice, nejen krásně voní, ale lze jej navíc uplatnit i na bolavé klouby. Lze z něj kromě sirupu získat i léčivou tinkturu, která uleví od bolesti. Takovou pomoc ocení třeba ti, co trpí artritidou, mají problémy při vstávání i při snaze o plynulou chůzi. Bolest v kolenou a omezuje nejen generaci starších lidí, s artritidou se můžeme setkat i ve středním věku. Ať tak či onak je ale každá rada a každý prostředek drahý.

jehličí

Foto: Pixabay

Jak si sirup a tinkturu vyrobit

K výrobě tohoto zázračného léku postačí nasbírat mladé výhonky jehličnanů, nejlépe ze smrků. Sirup připravíte velmi snadno vařením z jednoho litru vody, půl kilogramu jehličí a dvou nakrájených a vypeckovaných citrónů. Na přípravu používejte raději bio citróny, které nejsou chemicky ošetřeny.

Takto připravený nálev povařte alespoň po dobu dvaceti minut. Přiklopený pod poklicí ho nechte poté louhovat ještě přes noc. Ráno odvar přeceďte přes jemné síto a přidejte půl kilogramu cukru. Na mírném ohni nechte sirup ještě volně probublávat, dokud nezíská formu a konzistenci sirupu.

Stejně snadno si připravíte i tinkturu na bolavé klouby s pomocí alkoholu. Čerstvé výhonky zanořte do alkoholu a dobu jednoho týdne. Macerujte je v malé nádobě tak, aby jim nádobka byla co nejvíc těsná. Po týdnu tinkturu nalijte do malé, uzavíratelné lahvičky. Bolavá kolena si potírejte dle libosti.

Pokud vás přepadne jen rýma, neváhejte větve jehličnanů povařit v horké vodě. Inhalovat výpary začněte ve chvíli, kdy začnou jehličnany vonět. Proces vícekrát opakujte. Rýma by vás díky této léčivé metodě měla rychle přejít.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zdravi/ryma-domaci-lek-30000206.html

 https://primanapady.cz/clanek-30186-kdyz-zavoni-smrkove-jehlici

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK67965/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.