Jak ušetřit za elektřinu? Několik tipů, které se budou hodit

pračka

Dosud jsme byli zvyklí, že jsme při příchodu domů pustili televizi a klidně i počítač současně. Šetřit jsme nemuseli, protože ceny energií nebyly na astronomické výši. To už ale neplatí. Ušetřit za elektřinu je zdá se mise, kterou musíme začít plnit všichni. A co nejdříve. Pokud tedy nechceme mít prázdnou peněženku. Zde je několik tipů, jak se dá jednoduše ušetřit, aniž byste to významně pocítili.

Teplota lednice

Je zřejmé, že starší lednice budou mít vyšší spotřebu. Pokud se vydáte koupit lednici novou, zkontrolujte, jaký je její energetický štítek (ideální je A++ nebo A+++). Pokud zvýšíte v lednici teplotu o dva stupně (například ze 3 °C na 5 °C), můžete tím dosáhnout nižší spotřeby energie, a to až o 15 %. Mraznička by měla být ideálně NoFrost (tedy bez námrazová), protože každý centimetr námrazy zvyšuje spotřebu mrazničky až o 75 %. Je vhodné, aby lednička nestála vedle spotřebičů, které vydávají teplo – jako je myčka, trouba či sporák. Každý stupeň nad 20 °C znamená 5 % spotřeby navíc.

lednice

Foto: Pixabay

Svítidla

Velice chytrým nápadem je nahradit klasické žárovky těmi LED. Úspora je ohromná (až o 80 % nižší, než u klasických žárovek). A bát se nemusíte ani klasického bílého světla: v současné době už jsou dostupné také žárovky vydávající teplé světlo. I když je jejich pořizovací cena o něco vyšší, investice se rozhodně vyplatí. Přizpůsobte množství světla tomu, co děláte. Skutečně potřebujete svítit, když pracujete na počítači? Při čtení postačí menší lampička, která spotřebuje méně energie.

Jak ušetřit za elektřinu při vaření

Čím méně vody, tím dříve ji přivedete k varu. Proto jí používejte jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Používejte pokličky. Pokud chcete co největší úsporu elektrické energie, měli byste si pořídit indukční vařič. Ten je oproti sklokeramické desce úspornější až o 45 % (zahřívá pouze ten prostor, na kterém „sedí“ hrnec, nedochází k úniku tepla). Nerozmrazujte v mikrovlnce, potraviny včas vytáhněte a nechte rozmrazit ve dřezu. Měděné a ocelové nádobí vede teplo rychleji, takže patří mezi úspornější. Nádobí by mělo být rovné dno.

Mytí nádobí

V první řadě je třeba říci, že mytí v myčce je úspornější. A to co se spotřeby vody týká, tak také spotřeby elektrické energie (je třeba ohřát menší množství vody). Zkuste mýt na úsporné programy. Ty jsou sice delší, ale uspoří jak vodu, tak také energii. Myjte na nižší teploty (k efektivnějšímu mytí při nižších teplotách je vhodné myčku pravidelně čisti). Používejte myčku jen tehdy, kdy to skutečně potřebujete. Snažte se nádobí do myčky co nejefektivněji naskládat, aby se do ní vešlo více nádobí.

Zdroje info:

https://www.datart.cz/novinky/radce/x7-tipu-jak-usetrit-na-elektrine-v-domacnosti?gclid=CjwKCAjwx7GYBhB7EiwA0d8oe_nXXJm2dYiU_CmE-at3aBg8-PM2XA6jF59EjsA2DWxsQiPG9nQuQhoCs2QQAvD_BwE

https://www.porovnej24.cz/clanky/usetrit-za-elektrinu

https://pardubice.rozhlas.cz/jak-usetrit-na-energiich-nekoukejte-do-lednicky-odmrazujte-suste-ve-spravny-cas-8286021

Foto: Pixabay