Levné a rychlé způsoby zateplení a izolace domu před zimou

V době extrémně vysokých cen za energie je nutné co nejvíce přemýšlet nad všemi možnými úsporami, jakých můžete dosáhnout. Jedním z předpokladů pro efektivní vytápění, které nebude pohromou pro vaši peněženku, je kvalitní zateplení a izolace. Pokud již nestíháte klasickou rekonstrukci, nebo více, že jsou u vašeho domu určité nedostatky, můžete zvolit rychlé a levné metody. Podívejte se, jaké to jsou.

Kvalitní zateplení budovy

Základním předpokladem je především kvalitní zateplení budovy. To se postará o snížení energetické spotřeby a lepší izolaci. Výsledkem jsou nejenom menší účty za energie, ale také ochrana zdiva před promrzáním a postupným poškozováním. Pokud ještě stíháte investici do kvalitního zateplení, rozhodně se to vyplatí.

Izolace stropu polystyrenem

Největším problémem bývá izolace střechy. Pokud není správně provedená, jedná se o místo, kudy uniká velké množství tepla. A to hlavně z místností, které se nachází pod střechou. Jako relativně levný a rychlý způsob se tak může jevit mírné snížení stropů, které se izolují polystyrenem. Ten se dále zakryje například podhledem, aby byl výsledný efekt dostatečně estetický.

Termoizolační fólie do oken

Dalším způsobem, jak alespoň trochu snížit únik tepla a podpořit celkovou izolaci nemovitosti, je vylepšení oken. A to pomocí vhodných termoizolačních fólií. Ty stačí jednoduše nalepit na okno podle návodu u konkrétního produktu. Zároveň pamatujte na to, že pokud nemáte kvalitní okna, samotné folie vás nespasí a je dobré zamyslet se nad výměnou samotných oken. Moderní varianty jsou totiž opravdu velmi šetrné.

Foto: Pixabay

Výměna těsnění a zaplnění mezer pod dvěřmi

Poměrně znatelnou změnou může být i výměna těsnění v oknech a dveřích. Díky novému těsnění totiž nebude unikat takové množství vzduchu. Stejně tak je dobré myslet na zaplnění mezer pode dveřmi. K tomu slouží nejrůznější těsnění, ale pomoci může například i staré prostěradlo. Záleží na tom, jestli vám jde o estetický efekt, nebo jde třeba o dveře do garáže, které stejně příliš nepoužíváte.

 

Zdroj: https://archiv.hn.cz/c1-67112780-kolik-jeste-zvladnete-usetrit-na-topeni-nez-prijde-zima-muzete-mit-teplou-strechu-i-komin a https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/zatepleni-domu-30000905.html

Náhledové foto: Pixabay