Jednoduché tipy, jak ušetřit za energie

Energie

Ceny elektřiny i plynu vystřelily doslova raketově a neustále stoupají. Majitelé bytů i rodinných domů se tak musí připravit na to, že budou muset platit často i několikanásobně více peněz. Tedy v případě, že nezačnou šetřit. Ne vždy to samozřejmě jde, nicméně většinou peníze z hlediska spotřeby energií vyhazujeme doslova oknem. V domácnosti lze energii uspořit při mnoha různých situacích. My se na některé nejznámější podíváme mnohem podrobněji v tomto článku.

Kvalitními okny lze ušetřit až 30 % energie

Jednoznačně, ne nadarmo se říká, že se často peníze doslova vyhazují okny. Především starší rámy a výplně propouští teplo z interiéru ven a vytápění se pochopitelně prodražuje. Všeobecně se uvádí, že kvalitní okna ušetří až 30 % nákladů na vytápění. I proto není od věci nechat si potenciální tepelné úniky změřit a následně případně okna vyměnit.

Větrat se musí umět

Přesně tak. Jsou lidé, kteří nechávají otevřená okna klidně i celý den nebo několik hodin. V létě je to možné, ale v zimě uniká drahocenné teplo. Zbytečně. Určitě se vyplatí naučit se v zimě správně větrat. Činit byste tak měli ideálně ráno nebo podle potřeby, a to otevřením okna dokořán a pouze několik minut.   Vzduch se vymění, unikne vlhkost, ale neprochladí se stěny a vybavení bytu, po zavření okna se teplota v interiéru rychle vrátí zpět na původní hodnotu. V zimě nepoužívejte ventilaci, ale větrejte krátce, ale intenzivně. To je správná cesta k úsporám za teplo.

žárovka

Foto: Pixabay

Úsporné žárovky a LED osvětlení

Víte, že LED žárovka dokáže uspořit až desetinásobné množství energie ve srovnání s klasickou vláknovou žárovkou? Pokud si LED žárovky pořídíte do celého interiéru, můžete si být jistí tím, že úspora bude citelná. Výbornou volbu představuji také LED pásky a LED panely. Vyznačují se vysokou účinností s minimálními náklady na energii.

Eko režim není na kotlech jen tak

V každém případě. Pokud jede klasický plynový kotel nebo kondenzační kotel neustále naplno, platíte za plyn nehorázné peníze. Cena plynu je navíc aktuálně stále na vzestupu, takže o to více je třeba dbát na režim eko. Ten dokáže dokonale řídit kotel tak, aby jeho spotřeby byla optimální.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.