Začíná to být napjaté. Každý, kdo si bude chtít přitopit, bude nejspíše pokutován

Počítání nákladů

V rámci České republiky dochází k poměrně velkému rozčarování z cen energií. Po dosavadním enormním zdražení plynu a elektřiny se náklady opět prolomily a skutečně vystřelily do stropu. Dnes si nikdo netroufá odhadnout, kde se zastaví. Jisté každopádně je, že padají rekordy, které si ještě nedávno nikdo nedokázal představit. Zastropování pomůže, ale nejspíše se také nejedná o konečné řešení.

Nejen pracoviště, ale spíše domácnosti

Navíc hrozí, že plyn bude v dlouhodobém horizontu skutečně vzácnější. V současné době je jisté, že v České republice bude v období žní a zimy zavedena určitá forma omezeného vytápění. Nemusí při tom jít pouze o jedno topné období. Podle některých odborníků nás čekají tři problematické kroky, než se nám podaří nahradit veškerou spotřebu.

Původně se předpokládalo, že se oteplení omezí především ve veřejných budovách, a to na 19 stupňů, což by nemuselo tolik vadit, přestože práce na takto neefektivně vyhřátých pracovištích nemusí být pro každého báječná. Každopádně netrvalo dlouho a začalo se mluvit o tom, že se rodiny samy musí uskrovnit. Shodli jsme se na několika návrzích, že obývací pokoj by měl být například vytopen na 18 stupňů, což je mnohem méně, než na kolik jsou české rodiny zvyklé. V tomto ohledu patří mezi „premianty“ a vytápění na 24 stupňů není výjimkou.

Šetření topení
Foto: Pixabay

Připravte se na domácí kontroly

V případě, že bude zaveden stav energetické krize nebo jsou přijata opatření k jejímu řešení, bude muset být vytápění sníženo. A z logiky věci vychází, že to bude muset být provedeno, protože pouhé apelování by pravděpodobně nemělo takový dopad. Už nyní bylo vydáno hlášení, aby se zapojily celé domácnosti, jenže nikdo pravděpodobně nebude záměrně topit na 18 nebo 19 stupňů. Proto se počítá s tím, že budou prováděny kontroly. Ty mohou vynutit pokutu až 200 000 Kč.

To může být pro řadu domácností likvidační, a to i v případě, že pokuta bude desetitisícová. Ty se od nynějška musí přizpůsobovat vysokým cenám energií. Analytik Jiří Gavor pro Lidovky.cz uvedl, že v takovém případě může dojít k tragicky obrovským sousedským udáním. O kontrolách a pokutách se však příliš nemluví. Koneckonců je zbytečné panikařit a strašit lidi. Několik státních úřadů jejich význam skutečně zlehčuje. V každém případě, jakmile nastane mimořádná situace, je třeba je vzít v úvahu. 

Zdroje info: ireceptar.cz. prozeny.cz. lidovky.cz

Náhledové foto: Pixabay