Jak správně sterilizovat sklenice? Návod pro začátečníky

Sklenice

Ve spoustě receptech na marmelády, džemy či jiné zavařeniny se často uvádí: sterilizujte. Co to vlastně je a jak tok udělat? Pokud budete správně sterilizovat sklenice, zajistíte, že budou prosty patogenů, které by mohly jejich obsah znehodnotit. Sterilizaci sklenic bychom měli provést před každým zavařením (pokud jste sklenice sterilizovali před týdnem, je dobré projít tímto procesem raději znovu). Tento proces může být sice krokem navíc, není však zbytečný.

Proč sterilizovat sklenice?

Díky tomu, že sklenice sterilizujete, nejenže ochráníte jejich budoucí obsah. Můžete získat další výhody navíc. Jedním z nich je to, že zahřejete sklenice, čímž je připravíte pojmout horký obsah. Pokud je sklenice teplá a obsah, který do ní lijete horký, bude teplotní šok nižší, než když horkou směs lijete do studené sklenice. Z toho plyne jediné: existuje menší pravděpodobnost, že sklenice prasknou. Proto je dobré naplánovat si sterilizaci až v průběhu zavařování.

Zavařeniny

Foto: Pixabay

Zásady sterilizace

Při zavařování si vždy umyjte ruce a udržujte pracovní plochu a nářadí čisté. Sterilizace je nutná pouze v případě, že zavařování naplněných sklenic trvá méně než 10 minut. Sklenice nesmí mít praskliny ani odštěpky. Před samotnou sterilizací sklenice důkladně umyjte přípravkem na nádobí a opláchněte.

Sterilizace na sporáku

Připravte si velký hrnec. Vyložte jej utěrkou nebo speciální mřížkou, která zabrání, aby sklenice seděly přímo na dně hrnce. Mohlo by totiž dojít k jejich prasknutí. Zalijte sklenice vodou tak, aby byly zcela ponořené. Přiveďte k varu a vařte 10 minut. Sklenice můžete nechat v horké vodě tak dlouho, dokud je nebudete potřebovat. Zůstanou tak horké. Před použitím je ale třeba je důkladně osušit.

Sterilizace v troubě

Velký plech vyložte starou utěrkou, abyste zamezili přímému kontaktu sklenic s plechem. Vložte je do trouby předehřáté na 110 °C po dobu 10 minut. Uchovávejte je horké, dokud je nebudete potřebovat. Výhodou je to, že sklenice nemusíte sušit.

Zdroje info:

https://eqhct8esjgc.exactdn.com/wp-content/uploads/2018/08/sterilizing-jars-one-page-c2018.pdf

https://www.bbcgoodfood.com/videos/techniques/how-sterilise-jars-video

Foto: Pixabay