Jak správně a efektivně čistit myčku na nádobí

myčka na nádobí

K mytí nádobí dobře poslouží kuchyňský dřez, stále častěji se ale lidé spoléhají na myčku na nádobí. Ta zpravidla dobře odstraní nejen nečistoty, ale i mastnotu, která ulpí na talířích po dobrém obědě. Abyste ale mohli z myčky vyndat nádobí pokaždé čisté a bez zbytků jídla, je zapotřebí čistit pravidelně i samotnou myčku. Její vnitřní prostory totiž vlivem vlhka chytají občas nevzhlednou plíseň. Na některých místech můžete často vidět i zbytky jídla, ve kterých se usazuje valná hromada bakterií. Předejděte tomuto problému včas a udržujte vaši myčku na nádobí v čistotě. Jak na to?

Zprvu vyčistěte těsnění kolem dveří

Pro každé větší čištění platí jedno důležité pravidlo: myčku odpojte vždy od zdroje napětí, ujistěte se, že v myčce nezůstalo žádné nádobí. Teprve poté se můžete pustit do čištění.

Rám dvířek a jeho těsnění se mohou snadno zanést. Každodenní údržba je tedy nevyhnutelná. Vezměte si na pomoc například Sanytol, tedy přípravek, jež zbaví myčku nejen nečistot, ale také virů, plísní či bakterií. Tento kuchyňský přípravek si hravě poradí s usazeninami, ale i mastnotou, navíc má skvělé dezinfekční účinky.

Přípravek naneste na rámy a těsnění myčky pomocí jemného hadříku. Nechte přípravek působit zhruba deset minut. Tam, kde je znečištění silné, přípravek naneste rovnou.

Vyčistěte všechny filtry

Filtrační soustavu, v níž se zachycují zbytky jídla, je zapotřebí čistit pravidelně. Vyjměte ji proto vždy pootočením v protisměru hodinových ručiček. Jednotlivé filtry propláchněte vařící vodou a vyčistěte je pomocí jemného kartáče. Válcový filtr, který bývá znečištěný v záhybech nejvíce, můžete vyčistit třeba pomocí starého kartáčku na zuby. Filtrační systém nechte po důkladném ošetření dobře proschnout a vraťte ho zase zpět.

myčka na nádobí

Údržba ostřikovacích ramen

V myčce se nachází zpravidla dvě ostřikovací ramena. U obou je možná volná manipulace. Neváhejte je vyjmout z myčky ven. Opláchnout je postačí pod proudem horké vody. Trysky, které se nachází uvnitř, propláchněte proudem vody. Z trysek, ze kterých voda nestříká vyčistěte pomocí vatové štětičky.

S octem přímo do myčky

Do horního koše myčky položte vhodnou nádobku spolu i se dvěma šálky octa. Vyberte vždy takovou nádobu, která snese vysokou teplotu. Ujistěte se, že v danou chvíli nemáte v myčce žádné nádobí a myčku zapněte na teplotu 65 – 75°Ca. Nakonec je třeba omýt myčku svrchu. Znečištěné ovládací panely nesnesou vlhko, nanášejte proto čistící prostředek vždy jen na kousek starého hadříku. Na pomoc si můžete vzít například čistící prostředek na nerez.

Co byste do myčky neměli používat

Myčka se znečistí snadno. Není ale vůbec žádný důvod, používat na čištění ihned agresivní přípravky. Čistícím prostředkům obsahujícím čpavek, chlór, bělidla, nebo různé kyseliny, se raději vyhněte. Nepoužívejte ani ty, které jsou určené na odstranění vodního kamene. Tyto látky by nikdy neměly přijít do kontaktu s nádobím. O přípravcích s drsným povrchem to platí dvojnásob. Na čistící písek, drátěnky, nebo molitanové houby s abrazivním povrchem můžete s klidem zapomenout.

Zdroje informací: https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-mycku-na-nadobi/

https://radybydleni.cz/media/jak-nejlepe-vycistit-mycku-na-nadobi

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.