Jak se vypořádat s vtíravými myšlenkami, aby vám bylo líp?

Přemýšlení

Přemýšlíte někdy o věcech, které byste v životě nedokázali? Nejste sami. Hodně lidí se užírá tím, co by mohli a co nemohli. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se s nimi vypořádat. Nežádoucí a nedobrovolné vměšování zpravidla přicházejí odnikud a mohou být ponurá a stále se mohou opakovat, čímž se zdá, že sílí. Vtíravé myšlenky jsou velmi znepokojující, protože jdou mimo hodnoty a přesvědčení dané osoby.

Například několik lidí mívá myšlenky o tom, že ublíží svým drahým, i když by to nikdy nechtěli udělat. Ale člověk může mít myšlenky o tom, že ublíží sám sobě, nebo že vjede autem do protisměru. Vtíravé myšlenky mohou člověka velmi nervovat a vést k sebeobviňování, že uvažuje o něčem takovém.

Pár způsobů, kterými ovládnout vtíravé myšlenky

Existuje několik možností, které uděláte v případě, že už nechcete, aby vtíravé myšlenky obtěžovaly váš život. Cílem není toto nutkání zastavit, ale převzít kontrolu nad myšlenkami a učinit je méně destruktivními.

  • První z několika strategií pro zvládnutí vtíravých myšlenek je trénink všímavosti. Ve skutečnosti je jedním ze základních principů všímavosti, abyste pozorovali, co prochází vaší myslí, ale nesmíte to posuzovat. Při zdokonalení všímavosti nepopíráte, že k vám myšlenky přicházejí, ale snažíte se změnit postoj, který k nim zaujímáte.
  • Dalším způsobem, jak zastavit nežádoucí myšlenky, jsou různé vizualizační postupy. Například si můžete představit, že vaše mysl je modrá obloha a vaše myšlenky jsou jako padající hvězdy. Současně s tím, si opakujte mantru: I tato myšlenka by mohla pominout.
  • Nemusíte bojovat ani s vtíravou myšlenkou, doporučuje se, abyste se k ní přibližovali se zájmem. Budete moci přesunout svou pozornost na to, jak vaše tělo reaguje na konkrétní nutkání. Zkuste si odpovědět na otázku, zda myšlenky mohou být způsobem, jakým váš mozek tvoří určité věci. Všímejte si, kdy k myšlence dochází a zda se nevytváří v nějakém vzorci, který byste mohli jednoduše zničit.
Přemýšlení 2
Foto: Pixabay

Domácí mazlíčci a příroda pomáhají vždy

Další tip je mimořádně jednoduchý. Trávíte více času se svými domácími mazlíčky? Už několikrát se potvrdilo, že zvířata mohou uklidnit rozjitřenou mysl. Spojení s malými chlupatými společníky snižuje hladinu hormonu kortizolu, který hraje obrovskou roli při problémech s duševní pohodou. Navíc pobyt v přírodě je velmi regenerační. Procházka nebo běh v zeleném prostředí může odvést vaši pozornost od obtěžujících myšlenek a mysl se tak může uvolnit a tzv. vypnout.

V každém případě je nutné mít na paměti, že znepokojivé úvahy v zásadě nevypovídají nic o vás nebo vaší skutečné povaze. A mají jen tolik síly, kolik jim sami dáte. V případě, že se jich nedokážete zbavit ani s pomocí různých vyzkoušených strategií a nadále vám ztrpčují život, neváhejte se obrátit na odborníka, který vám pomůže zjistit, co za nepříjemnými úvahami stojí.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3739913/, time.com

Náhledové foto: Pixabay