Majonéza nepatří jen do kuchyně: Netypické a praktické použití majolky na nerez, dveře, rostliny

majolka

Majonézu můžete koupit v obchodě, jakožto si udělat doma vlastní. Nejedná se jen o skvělou ingredienci, na které si lze pochutnat. V kuchyni ji využijete po celý rok, nejen o Vánocích. A rovněž tak majonézu neboli majolku lze využít v domácnosti. Jak a k čemu?

Majonéza je chutná, dodá mnoha pokrmům lepší chuť. Víte, že její využití je však mnohem pestřejší? Rozhodně nemá stálé místo jen v kuchyni, ale použít ji můžete v domácnosti. K jakému dalšímu účelu poslouží?

Problém s vrzajícími panty u dveří

Vržou vám dveře? Co teď? Jak se okamžitě zbavit nepříjemného zvuku? Sáhněte po majonéze. Postará se o nehlučnost pantů. Stačí malinko majolky máznout prstem do škvírky pantu a po vrzání nebude ani památky. Přebytečnou mastnotu stačí setřít ubrouskem. Problém, který vyřešíte během minuty.

Odstranění otisku od vody a čmáranic na nábytku

Pokud máte na nábytku typická kolečka od sklenice s vodou, která jsou nepřítelem zejména dřevěného nábytku, tak stačí na skvrnu nanést trochu majonézy. Nechte pár minut působit a poté rozetřete po nábytku. Povrch se sjednotí, navíc zmizí i jemné rýhy a škrábance. Pakliže stopa nelze odstranit snadno, tak naneste silnější vrstvu majonézy a nechte působit i 2 dny. Pak otřete. Obdobně odstraníte na nábytku i čmáranice od pastelek.

Nerez jako nový a v plném lesku

Nerezové spotřebiče vypadají v každé domácnosti pěkně, elegantně a dodají punc nadčasového stylu. Jenže jakmile je uchopíte, zůstanou po vás nevzhledné otisky. S tím si neporadí mnohdy ani vlhký hadřík. Ten sice odstraní nečistoty, ale fleky nadále zůstanou. Na vyleštění vám poslouží majonéza a papírová kuchyňská utěrka. Stačí vyleštit a nerez bude jako nový, v plném lesku a bez jediného fleku.

rostliny

Foto: Pixabay

Vzpruha pro uvadající rostliny

Nejedná se jen o pokojové rostliny, ale také o ty venkovní. Pokud zkrátka vaše rostliny vypadají nezdravě, působí uvadajícím dojmem, tak občas můžete jejich listy namazat majonézou. Měly by se záhy vzpamatovat.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay