Jak na bezchybné grilování zeleniny? Je to snadné

Grilování zeleniny je skvělý způsob, jak přidat na gril zdravé a chutné přílohy plné vitaminů a minerálů. Navíc zelenina grilovaná na otevřeném ohni získává skvělou kouřovou chuť, pokud použijete gril na pelety a zůstává křupavá, což ji dělá oblíbenou mezi milovníky grilování. A v případě, že máte zahrádku, kde vám přímo čerstvá zelenina roste, tak není co řešit a grilování tak získává úžasný rozměr plný skvělých chutí a pohody.

Příprava čerstvé zeleniny

Vyberte si čerstvou a pevnou zeleninu, kterou chcete grilovat. Ideální jsou například papriky, cukety, lilek, rajčata, cibule, žampiony, kukuřice nebo také brokolice. Můžete také samozřejmě grilovat houby, které dodají další úžasnou chuť a vůni.

Očistěte a opláchněte zeleninu a zbavte ji případných nežádoucích částí, jako jsou stonky nebo semínka, které se běžně nekonzumují a jsou nežádoucí.

Nakrájejte připravenou zeleninu na kousky nebo na plátky podle vašich preferencí a podle typu zeleniny. Například kukuřici můžete nechat v celku. Větší kousky jsou vhodné pro grilování, zatímco menší kousky mohou být vhodné pro špízy, které jsou také skvělou volbou a můžete tak příjemně kombinovat zeleninu s kousky masa.

Marináda dodá další skvělé chutě

Zeleninu, tak jako i maso, můžete před grilováním marinovat, což přidává především další chuť a vůni.

Základní marináda může obsahovat například olivový olej, což je takový základ marinády, česnek, bylinky, ocet, citronovou šťávu nebo sójovou omáčku. Může se hodit také med, ale pozor, aby nebyla marináda příliš sladká a nepřebila chuť samotné zeleniny nebo masa.

Marinujte zeleninu alespoň 30 minut před grilováním. Ideálně však přes noc, protože za 30 minut spíš zeleninu pouze namočíte a chutě se tolik nepropojí.

Příprava a rozehřátí grilu

Předpokládejme, že máte gril čistý a připravený. Pokud ne, můžete si přečíst, jak snadno vyčistit gril. Předehřejte si gril na střední teplotu. Použijte vhodně množství pelet, nebo pouze nastavte výkon grilu v případě plynového nebo elektrického.

Po rozehřátí grilu přichází na řadu rošt nebo grilovací mřížka. Pokud je možné, doporučujeme olejovat grilovací mřížku, aby se zelenina nelepila.

Můžete použít také grilovací košík nebo grilovací rohože, které pomáhají zabránit tomu, aby zelenina spadla z roštu nebo propadla mřížkou, pokud jsou mezery větší.

Foto: xinfo.cz

Grilování zeleniny

Položte připravenou zeleninu přímo na předehřátý gril. Dejte pozor, aby kousky nebyly příliš u sebe, aby se mohly dobře grilovat a aby se dalo podle potřeby se zeleninou manipulovat.

Grilujte zeleninu asi tak 5 až 10 minut na každé straně, přičemž často otáčejte, dokud není hezky zlehka zhnědlá a měkká. Přizpůsobte délku grilování a otáčení podle toho, jakou zeleninu grilujete.

Větší kusy zeleniny, jako je kukuřice nebo třeba brambory mohou vyžadovat delší grilovací čas než menší kousky, jako jsou třeba papriky nebo cukety. Vždy zohledněte velikost. Je rozdíl, pokud budete dělat papriku v celku, nebo ji nakrájíte na menší kusy.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat zeleninu během grilování, aby nedošlo k jejímu přepálení. Měla by zůstat pevná, ale měkká na dotek.

Podávání a konzumace grilované zeleniny

Jakmile je zelenina grilovaná, můžete ji posypat čerstvými bylinkami nebo třeba strouhaným tvrdým sýrem.

Podávejte hotovou zeleninu jako přílohu ke grilovanému masu nebo jako součást nějakého vegetariánského pokrmu.

Grilovanou zeleninu můžete také použít také v dalších receptech, jako třeba v sendvičích, salátech nebo dalších skvělých jídlech se sezónní grilovanou zeleninou. Kromě zeleniny můžete grilovat samozřejmě také maso, ryby, sýry a společně se zeleninou příjemně zkombinovat. Na internetu naleznete mnoho dalších skvělých tipů na grilování, které se nám do tohoto článku nevejdou, ale určitě vám zase něco zajímavého ze světa grilování přineseme, takže se můžete těšit!

Náhledové foto: xinfo.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.