Jak prát boty v pračce? Je třeba vzít ohled na materiál a nepodcenit rovněž sušení

boty

I když se jakkoli budete snažit si své boty nezašpinit, tak se nevyhnete chůzi v prašném prostředí, v dešti. Nelze se tomu zkrátka vyhnout. Jak mít boty zase krásně čisté, aniž byste je museli drhnout v ruce? Poradíme, jak vyprat boty v pračce a na co si dát pozor.

Rozhodující je druh materiálu

Pozor na to, že ne každé boty lze dát do pračky. Záleží totiž na materiálu. V pračce můžete bez obav prát látkové boty vyrobené z nylonu, polyesteru, bavlny. Rozhodně do pračky nedávejte koženou obuv, jakožto boty z koženkového materiálu či gumáky. U těch se doporučuje efektivní čištění vlhkým hadříkem. Do pračky nejsou vhodné ani boty s flitry, knoflíky a jinými ozdobami.

Prvním krokem je odstranění největší špíny

Boty ručně zbavte nánosu bláta, kamínků apod. Pomocí kartáče vydrhněte podrážku a gumu po stranách. Jinak se špína v pračce smísí s vodou a z výsledku byste byli zoufalí. Takže to nepodcenit. Použít k čištění můžete zubní pastu, která je v tomto směru osvědčená. Velmi znečištěné boty nejdříve namočte ve vodě se saponátem na pár minut a poté je opláchněte čistou vodou. Takto se odmastí a ve finále budou o to blíže k dokonalému vzhledu.

Zbavení tkaniček a odnímatelných spon

Než dáte boty do pračky, tak vyndejte tkaničky a vložky. Pokud vložky nejsou příliš špinavé, můžete je vyprat s běžným prádlem. V opačném případě je namočte do bělidla. Rovněž tak do pračky dejte boty bez různých okrasných ozdob, které jsou odnímatelné. Aby boty nezpůsobily mnoho hluku v pračce, dejte je do pracího pytle, který účinně zabrání jejich otlučení.

Volba správné teploty při praní

Nyní už jen stačí boty dát do pračky, přidat tekutý prací prostředek a nastavit teplotu vody na 30 °C a zvolit program bez odstřeďování. Na praní použijte tekutý přípravek, neboť klasický prášek na praní by mohl zanechat na plátěnkách nevzhledné mapy, což by se vám určitě nelíbilo.

obuv

Foto: Pixabay

Nepodcenit sušení aneb boty nepatří do sušičky

Boty po vyprání v pračce nedávejte do sušičky. Opatrně z nich vymačkejte vodu. Obuv roztáhněte, aby se k vláknům mohlo dostat co nejvíce vzduchu. V teplejším období lze sušit na sluníčku, v chladnějším u topení. Dovnitř bot lze také dát zmačkané noviny, které dokážou vysát vlhkost a zároveň udrží tvar boty.

Zdroj: ireceptar.cz, bydlimekvalitne.cz

Náhledové foto: Pixabay