Umíte třídit skleněný odpad? Tak jednoduché to není

sklo

Kontejnery na sklo jsou dnes snadno dostupné prakticky pro každého. Ne všichni ale umí třídit sklo opravdu správně. Řada lidí dokonce ani neví, že existují dva druhy kontejnerů na sklo. Jak to s tím tříděním skla tedy je?

Zelené a bílé kontejnery

Kontejnery na skleněné obaly existují v zelené a bílé variantě. Pro jejich používání přitom platí jednoduché pravidlo. Do zeleného kontejneru patří barevné sklo, do bílého sklo čiré. Ale pozor, pokud v místě vašeho bydliště najdete pouze kontejner zelený, je v pořádku, když do něj vyhodíte jak barevný, tak čirý skleněný odpad. Jinými slovy, čiré sklo v kontejneru na barevný odpad nevadí, naopak by to problém byl.

sklo

Foto: Pixabay

Co do kontejneru na sklo nepatří

Při třídění platí, že není sklo jako sklo. Je v pořádku, že do kontejneru na sklo vyhodíte staré nebo rozbité skleničky, lahve od nápojů nebo dalších potravin apod. Naopak by ale v kontejneru na sklo neměla končit rozbitá zrcadla, či autoskla. V obou případech totiž bude odpad kromě skla obsahovat i kovové částečky, pryskyřice a další příměsi. Stejně tak se vyvarujte vyhazování drátovaného skla, pokoveného skla, nebo skla ve kterém jsou zatavené nejrůznější dekorace. Do kontejneru na tříděný odpad nepatří ani varné sklo.

Pokud si nejste jistí, kam to které sklo patří, můžete zkusit najít značení, které vám v tom poradí. Novější výrobky by ho již měly mít. Pokud má sklo značku GL, patří do kontejneru na tříděný odpad. Číslo 70 značí čiré sklo, číslo 71 potom sklo barevné. Sklo značené písmenem C je určeno pro kontejnery se směsným odpadem.

Zdroje informací: https://www.komunalniekologie.cz/info/jak-spravne-tridit-skleneny-odpad-aneb-neni-sklo-jako-sklo

https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-je-a-co-neni-sklo-a-cim-tedy-krmit-bile-a-zelene-kontejnery-32837.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.