Spolehlivá pokojová rostlina, která dokáže vyčistit vzduch

Cypřiš

Nepatříte k zrovna úspěšným pěstitelům, ale přesto toužíte mít doma kousek přírody? Pak se vám vyplatí vsadit na pokojový cypřiš! Vypadá nádherně, příjemně voní a zároveň skvěle funguje jako čistička vzduchu ve vašem bytě. Cypřiš je stálezelená rostlina, která se k nám dostala z Kalifornie. V závislosti na zvolené variantě může být cypřiš vzpřímený nebo převislý. Jeho vzhled je podobný túji. Ale nenechte se oklamat!

Vnitřní cypřiš byl speciálně vyšlechtěn pro vývoj v bytě. Svou oživující citronovou vůní kouzelně provoní váš domov a dokáže pročistit vzduch. Tak proč to nezačít pěstovat doma?

Dokáže zničit různé bakterie

Přestože si to pravidelně nepřipouštíme, vzduch v našem bytě je plný jedů. Ty se dostanou do vzduchu z koberce, počítače, pračky a během větrání. Řada pokojových rostlin jen vzduch zvlhčí v místnosti a cypřiš není výjimkou. Ve srovnání s jinými pokojovými rostlinami má pokojový cypřiš ještě jeden pozitivní účinek. Vzduch ve vašem bytě může zbavit těchto škodlivých bakterií!

Vzhledem k tomu, že pokojový cypřiš se vyvíjí postupně, je nejlepší volbou na tvarování bonsají. Správný řez rostlinu nejen posilní, ale pokud vám to bude vyhovovat, dosáhnete i slušného tvaru. Aby rostlina přežila řez a pokračovala v rozkvětu, je důležité ji řezat na jaře. Řez by neměl být radikální, slušného tvaru dosáhnete v podstatě jen zaštipováním konců větví.

Pozor na zálivku

Cypřiš nevyžaduje žádnou velkou péči! Za neúspěchem je zpravidla nepravidelná zálivka. To je příčinou žloutnutí a následného opadávání listů. Neexistuje jasné pravidlo, kdy a jak zalévat! Pro začátek dodržujte roční období. Během vývojového období by mělo být zavlažování intenzivnější. V zimních měsících je naopak nezbytné omezit zálivku. Hlavně se zajímejte o vlhkost substrátu, kterou stačí testovat prsty. Ne však na povrchu, ale v hloubce alespoň 3 cm. Substrát by nikdy neměl úplně vyschnout, ale ani nesmí být přemokřený.

Cypřiš 2
Foto: Pixabay

Potřebuje světlé místo, ale ne okenní parapet. Přímé paprsky, zejména v létě, cypřišům vůbec neprospívá. V případě, že ji naopak umístíte na chladnější stanoviště, rostlina se začne za světlem vytahovat a ztratí tvar. Během vývojového období bude vzkvétat při typické pokojové teplotě. V zimě jej naopak vložte do chladnější místnosti. Dejte pozor, abyste cypřišový květináč nedali k radiátoru. Příčinou jeho úhynu může potom být i suchý vzduch.

Hnojit byste jej měli hlavně ve vývojovém období. Čím pravidelněji rostlinu hnojíte, tím rychleji vyroste Nespornou výhodou je navíc jeho odolnost vůči škůdcům a chorobám. Ale nejspíš vás budou otravovat svilušky. Bohužel se tito roztoči objeví hlavně při přezimování rostliny v teplém prostředí. V případě, že nic nepodniknete, mohou být příčinou úhynu rostliny!

Zdroje info: ceskestavby.cz, plantica.cz

Náhledové foto: Pixabay