I zbytky v kuchyni lze využít

Mrkev

Rodinný rozpočet i starost o životní prostředí: to jsou dva bohulibé důvody proč se pokoušet nacházet stále nové a nové způsoby využití toho, co by jinak skončilo v odpadkovém koši. Platí to i pro zbytky, které se nám po každé přípravě velkého či malého jídla hromadí v kuchyni. Jak je využít?

Zbytky nemusí zamířit do koše

V řadě domácností putují zbytky po přípravě jídel přímo do odpadkového koše. Zcela nevytříděné a promíchané s ostatním odpadem končí v popelnici, aniž by u nich došlo k jejich dalšímu využití.

Nejen v této nelehké době se může hodit pár rad, jak správně postupovat při zpracování potravin. Možnosti jsou široké. Například ztvrdlé pečivo lze využít na strouhanku, stejně jako na zahuštění guláše či polévek. Dodá vařenému jídlu lepší chuť a vy se tak obejdete bez nákupu mouky. U strouhanky to ale nekončí.

Kůra

Foto: Pixabay

Další možnosti

Slupky od zeleniny, které nám zbydou třeba po přípravě polévky, lze použít jako dochucovadlo. Nasušené slupky lze nastrouhat a usušit. Poslouží nám následně jako dochucovadlo do všech omáček i polévek. Velmi chutné jsou slupky od zeleniny jako zeleninové chipsy. Ani jejich příprava není složitá. Slupky postačí smíchat s trochou oleje, mírně osolit a usušit na plechu.

Podobně slupky od ovoce jako jsou jablka nebo hrušky mají své využití, například při přípravě ovocného čaje. Dobře oloupané a umyté slupky postačí svařit horkou vodou a louhovat. Vznikne tak přírodní ovocný čaj, který zahřeje i zachutná.

Zbytky jídla samozřejmě nemusí být použity jen pro přípravu dalších pokrmů. Některé zbytky najdou své uplatnění i jako hnojivo pro rostliny. Ideální jsou pro tento účel např. slupky od banánu, které hnojivo nahrazují velmi dobře.

Slupky od citronu potom mohou neutralizovat pachy v místnosti, nebo třeba v lednici. Citron má navíc kromě zbavení pachu i čistící účinky. Funguje jako přírodní prostředek na odstranění skvrn od borůvek, krve, nebo červeného vína.

Zdroj informací: https://www.living.cz/naucte-se-varit-ze-zbytku-kuchyni-zpracovat-kostaly-ci-slupky-ovoce-zeleniny/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.