I použitý kuchyňský olej je vhodné třídit

02_olej

Třídění domácích odpadů do kontejnerů na plasty, papír či sklo si již Češi poměrně dobře osvojili a v Evropě patří v tomto ohledu k těm nejlepším. Ve velkém kontrastu k tomu je však velmi malé povědomí o tom, že třídit lze i použité kuchyňské tuky a oleje. Význam má třídění olejů přitom velmi velký a může to být opravdu užitečné. Jak konkrétně ale třídění kuchyňského oleje pomáhá? A jak na to?

Proč nevylévat olej do odpadu?

Naprostá většina lidí se ještě stále zbavuje použitého kuchyňského oleje tak, že jej vylije do odpadu či do toalety. Důvody, proč je to špatně, jsou celkem dva. První souvisí s tím, že tuky mají díky své struktuře tendenci vytvářet v potrubí a následně v kanalizaci hrudky a poté doslova hroudy, na které se následně nabalují další nečistoty. Ty mohou potrubí dokonce celé ucpat a čas od času se i v médiích objeví zpráva o téměř mimozemsky vypadající tukové kouli s průměrem velkým až desítky metrů.

Druhým důvodem proč přesmažený olej nepatří do odpadu je ten, že jej lze dále zužitkovat. A protože recyklace je heslem dneška, zbystřit bychom měli všichni. Z toho, co vypadá jako dále nevyužitelná břečka, je možné vyrábět např. biopaliva. Důvody, proč třídit jsou zřejmé, jak tedy na to?

01_olej

Foto: Pixabay

Kam s olejem?

Zatímco plasty mají své kontejnery žluté a papír modré, oleje mají kontejnery většinou červené, označené „oleje“ či „tuky“. Protože jich zatím není tolik, kolik by bylo třeba, je možné oleje odevzdávat i ve sběrných dvorech.

Správný postup třídění je takový, že použitý olej necháte zchladnout a poté jej nalijete do PET lahve, kterou uzavřete a vyhodíte do kontejneru nebo donesete na sběrné místo. Je velice důležité, aby šlo opravdu o PET lahev, nikoliv sklo, tato potřeba souvisí s následným zpracováním při recyklaci.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.